Brighton ka kënaqësinë të konfirmojë nënshkrimin e anësorit të majtë Valentin Barco nga Boca Juniors për 9.15 milionë euro. Argjentinasi i është bashkuar klubit anglez me një kontratë katërvjeçare e gjysmë deri në 30 qershor 2028.

19-vjeçari arrin pasi ka bërë 35 paraqitje të ekipit të parë për Boca, ku ai erdhi përmes akademisë dhe ndihmoi klubin të arrinte në finalen e Copa Libertadores të vitit të kaluar.

Drejtori teknik David Weir deklaroi:
“Ne kemi qenë të vetëdijshëm për Valentin për një kohë të gjatë dhe kemi qenë të impresionuar me përparimin që ai ka bërë në nivel vendas dhe ndërkombëtar.
Ne jemi të kënaqur që e mirëpresim atë në klub dhe mezi presim të shohim se si ai përparon dhe zhvillohet nën Roberto.
Ai ka luajtur kryesisht në krahun e majtë, si mbrojtës i krahut, krahu apo krahu, por gjithashtu ka treguar shkathtësinë e tij me Boca-n, duke luajtur në mesfushë.
Ai është një perspektivë emocionuese, por është gjithashtu e rëndësishme që t’i japim atij kohë pasi i duhet të vendoset dhe të përshtatet me mjedisin e ri dhe Premier League.”

Valentin ka përfaqësuar Argjentinën deri në nivelin nën 23 vjeç, me të cilën bëri debutimin e tij në dhjetor, dhe aktualisht është në detyrë ndërkombëtare në kualifikueset CONMEBOL përpara Lojërave Olimpike të Parisit të kësaj vere.