Brighton ka kënaqësinë të njoftojë nënshkrimin e qendërmbrojtësit Igor Julio (1998) nga klubi italian Fiorentina për 17 milionë euro.

Igor ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare me klubin dhe pritet që ai të lidhet me shokët e tij të rinj javën e ardhshme, kur ata të kthehen nga Seria Verore në SHBA.

Trajneri Roberto De Zerbi tha:
“Igor është një tjetër lojtar i rëndësishëm që mund të na ndihmojë në një pozicion vendimtar brenda ekipit; ku fillon shfaqja.”

Igor u shpreh shumë entuziast për aventurën e re:
“Jam shumë i lumtur dhe i emocionuar që do të filloj të luaj sa më shpejt që të jetë e mundur. Jam i lumtur që jam këtu.
Dua të jem këtu për të luajtur për trajnerin që më donte dhe stili i lojës në Brighton gjithashtu përshtatet mirë me stilin tim.
Është një ëndërr fëmijërie të luaj në Premier League, jam shumë i emocionuar. Gjithmonë ka qenë synimi im të luaj këtu. Jam shumë i lumtur që arrij këtë nivel.
Si gjithmonë, unë do të luaj sa më fort të jetë e mundur në fushë. Do të bëj më të mirën çdo ditë, por më e rëndësishmja për të fituar zemrën e tifozëve.
Është gjithmonë mirë të kesh një përvojë në garat evropiane. Është hera ime e parë që luaj në Europa League, por shpresoj të shtoj skuadrën sa më shumë që të jetë e mundur dhe të luaj sa më fort që të mundem për të ndihmuar në rrugëtimin tonë evropian.
Mezi pres të stërvitem dhe të luaj për Roberton. Ai është një trajner fantastik dhe mendoj se mund të evoloj kaq shumë nën drejtimin e tij. Dua të bëhem një nga mbrojtësit më të mirë në skuadër.
Kur u largua nga Italia, ai kishte tashmë një emër të madh, por pas asaj që ka arritur këtu, njohja e tij në Itali është edhe më e madhe.”

Braziliani 25-vjeçar iu bashkua Fiorentinës dy vjet më parë nga skuadra italiane SPAL dhe ka bërë 110 paraqitje për Fiorentinën.

Sezonin e kaluar ai luajti 42 herë dhe i ndihmoi ata të arrinin në vendin e tetë në Serie A.

Igor gjithashtu luajti një rol kyç për të ndihmuar Fiorentinën të arrinte në finalen e Ligës së Konferencës së Evropës dhe hyri si zëvendësues kur humbi 2-1 ndaj West Ham United në finale; Fiorentina ishte gjithashtu nënkampione në Coppa Italia sezonin e kaluar.

Igor e filloi karrierën e tij me Portuguesa me bazë në Santos në Brazil përpara se të transferohej në Austri në 2016, ku luajti për klubin e nivelit të dytë FC Liefering, përpara se të kalonte në ligën e parë austriak me Red Bull Salzburg dhe në huazim te Wolfsberger dhe Austria Wien.