Klubi i Futbollit Burnley është i kënaqur të konfirmojë ardhjen e francezit  Wilson Odobert (2004) nga Troyes për një tarifë 12 milionë euro.

Sulmuesi anësor 18-vjeçar ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare deri më 30 qershor 2028 me Turf Moor dhe do të mbajë fanellën me numrin 47.

Pasi u bë Claret, Odobert tha:
Projekti këtu më emocionoi, më pëlqeu shumë. Menaxheri, ekipi, qyteti. Më pëlqen shumë dhe është një projekt vërtet i mirë për mua.
Dua të luaj sa më shumë që të jetë e mundur në Burnley. Bëj sa më mirë me ekipin, qëndroj në ekip dhe luaj më të mirën që mundem për klubin. Më pëlqen të luaj futboll sulmues, të dribloj me top dhe të përdor ritmin tim. Unë jam gati për Premier League tani, do të jetë e mrekullueshme.”

I lindur në Meaux, Odobert iu bashkua akademisë së Paris Saint Germain në 2017 dhe përparoi në radhët e akademisë përpara se të refuzonte një marrëveshje profesionale me klubin vitin e kaluar dhe të zgjidhte t’i bashkohej Troyes për të luajtur futboll të ekipit të parë.

Anësori bëri 32 paraqitje në Ligue 1 për Troyes sezonin e kaluar dhe shënoi katër gola ndërsa adoleshenti bëri përshtypje gjatë sezonit të tij të parë në juglindje të Parisit.

Odobert ka përfaqësuar Francën nga niveli U16 deri në U20, duke u përballur tre herë për këtë të fundit dhe duke shënuar një herë.