Klubi i Futbollit Burnley është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e përfaqësuesit norvegjez Sander Berge (1998) nga Sheffield United për një tarifë 12 milionë stërlina (13.95 milionë euro).

Mesfushori qendror ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare deri në 30 qershor 2027 në Turf Moor dhe bëhet nënshkrimi i tetë i ri i verës së skuadrës së Vincent Kompany.

Pasi iu bashkua Clarets, Berge tha:
“Kam dëgjuar shumë gjëra të mira për klubin dhe duke parë suksesin nga jashtë sezonin e kaluar, këtu ka një ndërtim të madh projekti.
Është një mjedis i mrekullueshëm plot me lojtarë të rinj të talentuar nga e gjithë bota, kështu që mendoj se është përshtatja e përsosur për mua.
Klubi ka ambicie të larta, duke bërë disa nënshkrime dhe gjithçka përshtatet me atë që unë po kërkoj”.

I lindur në Baerum, Berge e filloi karrierën e tij në Norvegji në Asker SK duke luajtur në nivelet e treta dhe të dyta përpara se të fitonte një lëvizje te skuadra e ligës së parë Valerenga në 2015.

25-vjeçari kaloi dy sezone me veshje me bazë në Oslo përpara se të kalonte në Ligën Pro belg në 2017 te Genk. Mesfushori i madh luajti 113 ndeshje për Genk dhe fitoi Superkupën e Belgjikës në 2019, gjë që më pas bëri që Berge të transferohej në Angli dhe Blades në janar 2020.

Berge realizoi 109 paraqitje për United gjatë katër sezoneve që kur u bashkua, duke përfshirë dy sezone në Premier League dhe 15 gola gjatë kohës së tij në Bramall Lane.

Ndërkombëtarisht, Berge bëri debutimin e tij për Norvegjinë për të moshuarit në 2017 kundër Irlandës së Veriut dhe tani ka 36 paraqitje pasi luajti nga niveli U15-U21.