Cagliari Calcio ka kënaqësinë të njoftojë blerjen e të drejtave të regjistrimit të futbollistit Eldor Shomurodov (1995) i cili lëviz nga Roma në formë huazimi për 1 milion euro me të drejtë blerjeje.

I lindur në Jarkurgan, Uzbekistan, i lindur në vitin 1995, me fanellën e Bunyodkor Tashkent – një ekip nga kryeqyteti – ai mbledh 19 gola në 71 ndeshje në ligën e parë të kampionatit Uzbekistan. Në verën e vitit 2017 ai u transferua në Rusi. Në tre sezone me Rostovin ai regjistroi gjithsej 91 paraqitje me 18 gola dhe 12 asistime.

Një rritje e vazhdueshme. Në tetor 2020 ai u ble nga Genoa dhe ndikimi me Serinë A ishte menjëherë pozitiv. Ai shënoi golin e tij të parë më 30 nëntor kundër Parmës; më 15 maj 2021 vjen edhe dygolëshi i parë, i shënuar ndaj Atalantës dhe e mbyll sezonin me 32 ndeshje dhe 8 gola. Me paraqitjet e tij ai arrin kështu te Roma: me Giallorossët në një sezon e gjysmë shënon gjithsej 48 paraqitje, 6 gola me po aq asistime dhe fiton Konferencën e Ligës 21/22. Në pjesën e fundit të sezonit të kaluar ai luajti si huazim për Spezian ku bëri 16 paraqitje, 1 gol dhe 2 asistime.

Me kombëtaren e Uzbekistanit, ku është kapiten, deri më tani ka shënuar 37 gola në 65 ndeshje.

Sulmuesi qendror, 190 centimetra i gjatë, është një sulmues modern që pëlqen të ndryshojë në pjesën e përparme të repartit të avancuar, duke sulmuar thellë dhe duke i çliruar hapësirë ​​për shokët e tij të skuadrës. Atletikisht i fortë, vrapim i shkëlqyeshëm, me përshpejtimet dhe përparimet e tij me top dhe zinxhir, ai di të përmbysë shpejt pjesën e përparme të lojës: dinamizmi i tij, driblimi, teknika, e lejojnë atë të synojë në mënyrë efektive drejt golit për të shkuar në përfundim ose nëse Kërkoni ndihmën e nevojshme për partnerin.

Ai është lojtari i parë uzbek në historinë e Cagliarit.