Sulmuesi i Kolumbisë arrin në Granada nga Villarreal CF, pasi fitoi edicionin e fundit të UEFA Europa League.

Gjatë kohës së tij në Spanjë, Carlos Bacca (1986) ka luajtur për Sevilla FC dhe Villarreal CF, klube me të cilat ai ka shënuar 62 gola në LaLiga Santander dhe 16 gola në Copa del Rey.

Sulmuesi kolumbian në karrierë ka 224 gola të shënuar në 532 ndeshje me fanellat e klubeve dhe atë të kombetares kolumbiane.

Ai i është nënshtruar ekzaminimeve mjekësore dhe më pas ka firmosur një kontratë njëvjecare me klubin spanjoll deri në 30 Qershor 2022.