Anastasios Douvikas (Athinë, 2 gusht 1999) është nënshkrimi i gjashtë i RC Celta për këtë sezon pas marrëveshjes së arritur midis klubit bojëqiell dhe FC Utrecht për 12 milionë euro.

Sulmuesi helen zbarkon në qytetin e ullirit për të nënshkruar për 5 sezone, deri në 30 qershor 2028.

Sulmuesi 24-vjeçar vjen nga mbyllja e disa sezoneve spektakolare me skuadrën holandeze, me disa shifra që flasin vetë: Douvikas ishte golashënuesi më i mirë në Eredivisie sezonin e kaluar, me gjithsej 19 gola në 32 ndeshjet e ligës që luajti. , në të cilin ai dha edhe katër asistime. Përveç kësaj, ne duhet të shtojmë edhe 3 gola të tjerë të shënuar mes play-off-eve evropiane dhe KNVB Beker, Kupa Holandeze e Futbollit.

Tasos Douvikas, 15 paraqitje me skuadrën greke, është një lojtar vdekjeprurës në zonë, një sulmues me hundë për gola, që kërkon vazhdimisht hapësirë. Një nënshkrim me kushte të jashtëzakonshme me të cilin RC Celta forcon skuadrën e saj për t’u përballur me këtë kampanjë të njëqindvjetorit të inauguruar së fundmi.