Ai erdhi te Celtic sezonin e kaluar në huazim dhe ra në dashuri me klubin, dhe tani anësori sulmuesi portugez João Pedro Neves Filipe (1999) i njohur si Jota është i lumtur të vazhdojë lidhjen e tij me Hoops pasi e bëri kalimin e tij në Glasgow të përhershme, duke u bashkuar nga Benfica për 7.5 milionë euro dhe pasi firmosi një marrëveshje pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027.

23-vjeçari shijoi një huazim shumë mbresëlënës gjatë sezonit me Celtic, duke shënuar 13 gola në 40 paraqitje për klubin dhe duke ndihmuar Hoops të fitojnë titullin e Premierligës Skoceze dhe Kupën e Ligës në atë që ishte sezoni i parë i Ange Postecoglou në krye të. klubi.

Dhe njoftimi i fundit nga klubi, pas nënshkrimeve të Cameron Carter-Vickers, Ben Siegrist dhe Alexandro Bernabei, është ai që do të kënaqë tifozët e Celtic, të cilët gjithashtu kanë rënë në dashuri me yllin portugez.

Duke folur ekskluzivisht për Celtic TV pasi nënshkroi marrëveshjen e tij të përhershme me klubin, Jota tha:

“Po ndihem mirë. Është një hap i jashtëzakonshëm në karrierën time. Jam shumë i lumtur që jam bashkuar me Celtic dhe dua vetëm t’u jap pak gëzim tifozëve, ekipit tonë dhe të pushtojmë sa më shumë gjëra që mundemi. Ishte një përvojë e madhe sezonin e kaluar. E dija tashmë, pak a shumë, sa i madh ishte Celtic, por mendoj se njerëzit e kuptojnë vetëm pasi të jesh brenda klubit dhe brenda strukturës. Me sezonin që patëm me të gjitha fitoret dhe të gjitha trofetë, mendoj se ishte shumë i mirë për të gjithë, dhe sapo e njoha klubin në një këndvështrim tjetër dhe sapo rashë në dashuri. Kështu që unë mendoj se është një kohë e mirë për të qenë këtu dhe unë thjesht dua të zhvillohem.”