Mbrojtësi i majtë argjentinas, Alexandro Bernabei (2000) u transferua te Celtic nga skuadra argjentinase Lanus për 4.5 milionë euro.

Futbollisti 169 cm I gjatë  nënshkroi sot një marrëveshje pesëvjeçare deri më 30 qershor 2027 me kampionët e Skocisë për t’u bërë nënshkrimi i tretë i verës.

Futbollisti që ka luajtur për U-23 të Argjentinës, ai do të mbajë fanellën me numrin 25 dhe thotë se mezi pret të përjetojë jetën si lojtar i Celtic dhe në Ligën e Kampionëve.

Bernabei do të bëjë histori kur të tërheqë Hoops, pasi do të bëhet lojtari i parë nga Argjentina që do të veshë fanellën e Celtic.

Lëvizja në një vend të ri dhe të luash me një grup të ndryshëm trajnerësh dhe lojtarësh është një perspektivë emocionuese për mbrojtësin e krahut dhe ai mezi pret të punojë me trajnerin  grek te ekipit, Ange Postecoglou.

Duke folur për Celtic TV, ai tha:

“Jam shumë i lumtur që jam këtu dhe ndihem mirënjohës ndaj klubit që më dha këtë mundësi. Ndihem krenar që do të luaj në Evropë sepse ishte një nga ëndrrat e mia dhe jam i emocionuar të stërvitem dhe të luaj me shokët e mi të rinj të skuadrës. Stadiumi është thjesht i jashtëzakonshëm. Njerëzit, klubi, shokët e skuadrës trajneri dhe stafi janë të gjithë të jashtëzakonshëm. Jam shumë i emocionuar dhe i lumtur dhe mezi pres të luaj në Ligën e Kampionëve. Kam dëgjuar se njerëzit janë të çmendur, kështu që mezi pres ta ndjej atë ndjenjë dhe emocion në Celtic Park. Kam folur me trajnerin dhe ai tha se beson te mua dhe cilësitë e mia dhe se mund të përshtatem shpejt me ekipin. Kjo është hera ime e parë në Skoci dhe Glasgow dhe e kam parë qytetin në internet dhe duket shumë bukur, kështu që jam i emocionuar që mund ta njoh më shumë. Objektivi është të bëhemi kampion dhe ne duam të arrijmë gjëra të mëdha si klub dhe unë do të doja të arrija të gjitha objektivat tona këtë vit.”