Në disa prej kalimeve më befasuese të verës, Cesc Fabregas (1987) ka nënshkruar për skuadrën e Serisë B, Como një kontratë dyvjeçare deri në 30 qershor 2024.

Ka disa javë që flitet për këtë kalim, por tashmë është konfirmuar. 35-vjeçari që është fitues i Kupës së Botës mbërriti në Itali këtë pasdite, ku nënshkroi një marrëveshje dyvjeçare.

Pas një sezoni të torturuar nga lëndimet, Fabregas u largua nga Monaco si një transferim i lirë pas skadimit të kontratës së tij, pas tre vitesh me klubin principial.

Atje duket se ai do të luajë pjesën e mbetur të karrierës së tij si lojtar dhe të planifikojë më tej për të ardhmes, pas futbollit aktiv.

Fabregas largohet nga futbolli i nivelit të lartë për herë të parë në 19 vjet, pasi bëri debutimin e tij në Arsenal në moshën 16-vjeçare.

Një nga mesfushorët më të mirë të gjeneratës së tij, spanjolli është ndoshta për të ardhur keq që ai jetoi kulmin e karrierës së tij me lojtarë si Andreas Iniesta dhe Xavi Hernandez duke errësuar cilësinë e tij për kombëtaren spanjolle.

“Është një nder dhe një kënaqësi të bashkohem me Como 1907. Kam qenë jashtëzakonisht me fat që karriera ime më ka lejuar të luaj në klubet më të mrekullueshme. Como nuk bën përjashtim. Pas bisedave të gjata me Mirwan, Denis dhe Charlie, ata shpjeguan në detaje një nga projektet më emocionuese dhe ambicioze në futboll.” , – tha Fabregas.

Fabregas është i emocionuar për të luajtur në një mjedis kaq të bukur në Italinë veriore

Spanjolli është nënshkrimi i parë i famshëm i Como dhe ata synojnë të jenë në Serie A pas tre vjetësh.

Kjo është arsyeja pse unë jam duke kërkuar të ndërtoj një të ardhme afatgjatë këtu jo vetëm në fushë, por edhe jashtë saj. Kam besuar në vizionin që në momentin e parë dhe kam vendosur të investoj personalisht për të qenë pjesë e pamjes më të madhe. Mezi pres të dal në fushë dhe të luaj para tifozëve në një mjedis kaq të bukur. Tradita, infrastruktura dhe dëshira që kanë pronarët për ta çuar këtë klub në një nivel tjetër është frymëzuese. Mezi pres të filloj.” , përfundoi mesfushori spanjoll