Pierre-Emerick Aubameyang (1989) ka përfunduar një transferim të përhershëm nga Barcelona te Chelsea për 12 milionë euro.

Ai do të veshë fanellën me numrin 9 te blutë e Londrës.

Sulmuesi me përvojë i bashkohet Bluve me një kontratë dyvjeçare dhe bëhet nënshkrimi i gjashtë i vjetër i dritares së verës për të forcuar skuadrën tonë të meshkujve pas një qëndrimi shtatë mujor në Camp Nou. Ai shënoi 13 gola në 23 paraqitje për Barçën sezonin e kaluar, duke i ndihmuar ata të ngriheshin nga vendi i gjashtë në La Liga kur u bashkua në shkurt për të përfunduar si nënkampion.

Pasi u bë lojtar i Chelseat, Aubameyang tha:

“Jam vërtet i lumtur. Është një nder të jesh pjesë e këtij ekipi dhe mezi pres të filloj. Unë kam disa punë të papërfunduara me Premier League, kështu që është mirë të kthehem dhe shumë emocionuese.”

Kryetari i Chelsea, Todd Boehly tha:

 “Pierre-Emerick është një sulmues elitar me një histori të provuar në Premier League dhe ardhja e tij forcon skuadrën tonë, duke na dhënë mundësi të reja sulmi. Ne jemi të emocionuar që kemi Pierre-Emerick në bord me ne në epokën e re te Chelsea dhe mezi presim të punojmë me të”.

Behdad Eghbali dhe José E. Feliciano, pronarë bashkë-kontrollues, shtuan:

“Ne jemi vërtet të kënaqur të mirëpresim Pierre-Emerick në Londër si një nga pjesët e fundit dhe të rëndësishme që do të shtohet në Chelsea këtë verë. Ai është një sulmues i klasit botëror dhe një lider, dhe ne mezi presim ta shohim me blu këtë sezon”.

Një sulmues me ritëm dhe finalist klinik, 33-vjeçari është një golashënues i dëshmuar i Premierligës që ka shënuar 68 herë për Arsenalin gjatë katër viteve në Emirates, mesatarisht më mirë se një gol çdo dy ndeshje në të gjitha garat dhe duke ndarë çmimin Këpuca e Artë në 2018/19 përkrah dyshes së Liverpoolit, Sadio Mane dhe Mohamed Salah.

Ai fitoi Kupën FA me Arsenalin në vitin 2020, duke shtuar trofetë e mbledhur me Borussia Dortmund në Gjermani dhe Saint-Etienne në Francë.