Qendërmbrojtësi Benoit Badiashile (2001) ka përfunduar një transferim të përhershëm te Chelsea nga AS Monaco për 37 milionë euro.

Francezi ka nënshkruar një kontratë shtatëvjeçare e gjysmë deri në 30 qershor 2030 në Stamford Bridge.

Mbrojtësi qendror ka qenë i rregullt në Ligue 1 për pesë sezonet e fundit dhe së fundmi bëri debutimin e tij për të moshuarit për Francën, duke përfaqësuar Les Bleus deri në nivelin U-16.

Pavarësisht nga fakti se ai mbush vetëm 22 vjeç në mars, Badiashile tashmë mburret me përvojë të rëndësishme në ligën më të mirë franceze dhe në Evropë, ku ai është paraqitur në Ligën e Kampionëve dhe Europa League për Monacon, duke grumbulluar pothuajse 150 paraqitje në të gjitha garat deri më sot.

194 cm i gjatë, Badiashile është një mbrojtës dominues në ajër, por po aq i rehatshëm me topin në këmbët e tij, i aftë të luajë pasime të shkurtra nga prapa ose të ndryshojë lojën me diagonale më të gjata.  Shpejtësia e tij e madhe është një atribut kyç dhe ai ka përvojë si në një katërshe ashtu edhe në tre sulmues në nivel klubi.

Ai fitoi një vend të rregullt si qendërmbrojtësi i majtë i Monakos kur ishte ende adoleshent dhe iu dorëzua debutimi i tij ndërkombëtar nga Didier Deschamps në shtator në moshën 21-vjeçare, një shpërblim për rolin e tij të spikatur në përfundimet e njëpasnjëshme në vendin e tretë për  skuadra e Principatës në Ligue 1.

Benoit Badiashile tha:

Jam shumë i lumtur që jam këtu te Chelsea.  Jam shumë i emocionuar që filloj të luaj për këtë klub.  Mezi pres të shoh tifozët dhe të filloj të luaj në ligën më të mirë në botë”.

Pronari i Chelsea-t Todd Boehly dhe bashkë-pronari Behdad Eghbali thanë:

Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Benoit në Chelsea.  Ai është një lojtar i ri i shkëlqyer që ka krijuar shpejt një reputacion të fortë për veten e tij dhe ka një përvojë të madhe për moshën e tij të re.  Ne jemi të sigurt se ai do të jetë një pjesë e rëndësishme e ekipit tonë në vitet në vijim.”