Wesley Fofana është lojtar i Chelseas pasi sot përfundoi një largim nga Leicester City për 71 milionë stërlina (82.5 milionë euro).

Qendërmbrojtësi 190 cm i gjatë, i lindur më 17 dhjetor 2000 në  Marseille, Francë nënshkroi një kontratë shtatëvjeçare deri më 30 qershor 2029 me Blutë.

Një nga lojtarët e rinj më të vlerësuar në Premier League, Fofana arrin për të forcuar më tej mbrojtjen e Thomas Tuchel për sezonin 2022/23, pas ardhjes së Kalidou Koulibaly dhe Marc Cucurella në fillim të verës.

Në përfundim të nënshkrimit të tij, Fofana tha:

“Dy ditët e fundit kanë qenë ditë shumë të mëdha për mua dhe jam shumë i lumtur.  Unë stërvita këtë mëngjes me ekipin dhe është një ëndërr për mua. Jam shumë i emocionuar që filloj të luaj lojëra për tifozët dhe klubin. Unë jam këtu për të fituar trofe, Champions League, Premier League, FA Cup, Carabao Cup, gjithçka.  Kam ardhur këtu për të fituar dhe klubi është ndërtuar për të fituar trofe, kështu që unë jam këtu për të vazhduar këtë.”

Pasi bëri përshtypje në atdheun e tij Francën me Saint-Etienne, 21-vjeçari ka nënvizuar më tej kredencialet e tij si një nga mbrojtësit më premtues të lojës me paraqitjet e tij gjatë dy sezoneve në Angli me Leicester.

Ai u emërua si Lojtari i Ri i Vitit nga Foxes në sezonin e tij debutues në Premier League, 2020/21, me një nga paraqitjet e tij më të mira në Angli deri më tani që erdhi kundër Chelsea në finalen e Kupës FA të atij sezoni, pasi Leicester fitoi trofeun. për herë të parë.

Edhe pse ai humbi një pjesë të sezonit të kaluar për shkak të lëndimit, ai menjëherë vazhdoi aty ku e la pas kthimit dhe luajti për Leicesterin teksa ata arritën në gjysmëfinalen e Europa Conference League, paraqitjen e tyre të vetme në atë fazë të një kompeticioni evropian.

Kryetari i Chelsea, Todd Boehly tha:

Wesley është një mbrojtës jashtëzakonisht premtues, i cili tashmë ka dëshmuar cilësinë e tij në Premier League në një moshë të re.  Jemi të kënaqur që arritëm të sjellim një nga talentet më emocionues të Evropës në Chelsea dhe të forcojmë më tej atë zonë të skuadrës sonë, si për këtë sezon ashtu edhe për shumë të tjera në vijim.”

Behdad Eghbali dhe José E. Feliciano, pronarë bashkë-kontrollues, thanë:

“Ne vazhdojmë të ndërtojmë për sukses dhe një të ardhme të ndritur afatgjatë për Chelsean, dhe Wesley përshtatet në mënyrë të përkryer me vizionin tonë.  Ai është një lojtar që mund të ndikojë menjëherë në skuadër, ndërsa në moshën e tij ai vetëm do të përmirësohet më tej përpara. Jemi të emocionuar të shohim se çfarë mund të arrijë te Chelsea.”