Chelsea ka konfirmuar nënshkrimin e francezit Axel Disasi (1998) nga Monaco për 45 milionë euro.

Qendërmbrojtësi 1.9 m i gjatë ka rënë dakord për një kontratë gjashtëvjeçare deri në 30 qershor 2029 në Stamford Bridge.

Disasi vjen me një eksperiencë të pasur, ai ka bërë 130 paraqitje në Ligue 1, ka luajtur katër herë nga Franca dhe ka qenë pjesë e skuadrës së vendit të tij për Kupën e Botës të vitit të kaluar në Katar.

Drejtorët e përbashkët sportive Laurence Stewart dhe Paul Winstanley thanë:

Axel ka shfaqur cilësinë e tij gjatë disa sezoneve në Francë dhe kjo me meritë ka çuar në njohje në skenën ndërkombëtare.
Ai është gati të bëjë hapin tjetër në karrierën e tij dhe ne jemi të kënaqur që do të jemi me Chelsean. Ne e mirëpresim atë në klub dhe mezi presim që ai të bashkohet me Mauricio Pochettino dhe bashkëlojtarët e tij të rinj në ditët në vijim.”

I lindur në Gonesse në periferi të Parisit, Disasi e filloi karrierën e tij me Paris FC dhe bëri debutimin e tij në kategorinë e dytë franceze në 2015. Pasoi një transferim në Reims dhe qendërmbrojtësi ndihmoi klubin të siguronte promovimin në Ligue 1 si kampion në fund të fushatës 2017/18.

Një lëvizje në Monaco ndodhi pas një fushate të madhe në Ligue 1. Disasi vazhdoi me 129 paraqitje në të gjitha garat për Monegaskët dhe paraqitjet e tij ranë në sy të trajnerit të Francës, Didier Deschamps.

Disasi u zgjodh për Kupën e Botës 2022 dhe u bë debutuesi i parë ndërkombëtar francez gjatë një Kupe Bote që nga viti 1966, pasi luajti kundër Tunizisë. 25-vjeçari do të vazhdonte të bënte dy paraqitje të tjera në turne pasi Franca arriti në finale dhe përfundoi si nënkampion.

Një prani e jashtëzakonshme në ajër, një lexues inteligjent i lojës dhe një mbrojtës i aftë për t’u përdorur si mbrojtës i djathtë kur kërkohet, Disasi tani do ta testojë veten kundër sulmuesve të Premier League nën drejtimin e Pochettino.