Chelsea ka konfirmuar transferimin e Kalidou Koulibalyt (1991) nga Napoli për 38 milionë euro.

Sipas njoftimit nga Blutë, mbrojtësi senegalez ka nënshkruar kontratë katërvjeçare deri në 30 qershor 2026 me pagë brutto 15.6 milionë stërlina (18.4 milionë euro) në sezon, dmth 10.1 milionë euro neto në vit.

“Kalidou Koulibaly është lojtari i dytë që i bashkohet Chelseat këtë verë! Mbrojtësi vjen nga Napoli dhe ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare në Stamford Bridge.
Koulibaly, një lojtar ndërkombëtar i konsideruar gjerësisht si një nga qendërmbrojtësit më të mirë në futbollin botëror, senegalezi posedon të gjitha atributet që kërkon një mbrojtës elitar modern. Ai është një lexues i shkëlqyeshëm i lojës, një kërcënim për gol, dhe gjithashtu i aftë në zotërimin e topit, i rehatshëm për të nxjerrë topin jashtë ose duke luajtur pasime progresive për të vënë skuadrën e tij në sulm. Ai është vendosur në një treshe dhe një mbrapa katër gjatë tetë viteve të tij në Napoli.
Kapiteni i Senegalit, Koulibaly është një lider natyral dhe një karakter i fortë. Ai ka shumë përvojë në sfidën për tituj vendas dhe ndërkombëtarë dhe i bashkohet Bluve përpara sezonit 2022/23 duke synuar ta bëjë këtë”,
– shkruhet te njoftimi i klubit londinez.