Chelsea është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e përfaqësuesit të Ekuadorit, Moises Caicedo (2001) nga Brighton Hove Albion për 115 milionë stërlina (133 milionë euro).

Mesfushori qendror ka rënë dakord për një kontratë tetë-vjeçare deri në 30 qershor 2031 në Stamford Bridge, me një opsion klubi për një vit tjetër.

Pas përfundimit të lëvizjes së tij te Chelsea, Caicedo tha:
Jam shumë i lumtur që bashkohem me Chelsean! Jam shumë i emocionuar që jam këtu në këtë klub të madh dhe nuk më duhej të mendoja dy herë kur më thirri Chelsea, thjesht e dija se doja të nënshkruaja për klubin. Është një ëndërr e realizuar të jem këtu dhe mezi pres të filloj me ekipin.”

Drejtorët bashkë-sportive Laurence Stewart dhe Paul Winstanley thanë:
Moises e ka dëshmuar veten si një lojtar i shquar në futbollin evropian gjatë 18 muajve të fundit dhe ne jemi të emocionuar ta shtojmë atë në skuadrën e Mauricio Pochettino.
Moises posedon një grup të rrallë aftësish në mesfushë dhe është një lojtar që e kemi synuar për disa kohë. Ne besojmë se ai do të ketë një ndikim të rëndësishëm në Stamford Bridge këtë sezon dhe në vitet në vijim”.

Udhëtimi i Caicedo për në Chelsea filloi në qytetin ekuadorian të Santo Domingo. Në moshën 13-vjeçare, ai luante për një ekip të përzgjedhur rajonal dhe ishte në radhët e të rinjve të CD Espoli. Ai iu bashkua Independiente del Valle dy vjet më vonë.

Talenti i tij ishte i dukshëm për të gjithë në klub dhe Caicedo bëri debutimin e tij për të moshuarit në moshën 17. Ai u vendos në skuadrën e ekipit të parë gjatë sezonit 2020, por gjithashtu vazhdoi të përfaqësojë klubin në U-20 Copa Libertadores.

Caicedo luajti një rol kyç për të ndihmuar Independiente të arrinte në finalen e kompeticionit, ku u përballën me River Plate, për të cilin Enzo Fernandez ishte në mesfushë. Ishte pala ekuadoriane ajo që doli fituese.

Në shkurt 2021, Caicedo u largua nga Amerika e Jugut dhe përfundoi një lëvizje në Brighton. Ai nuk bëri debutimin e tij deri në sezonin e ardhshëm – një dalje kundër Cardiff City në Kupën EFL – dhe më pas u largua në huazim për klubin belg Beerschot.

Caicedo e kaloi gjysmën e parë të sezonit 2021/22 në Belgjikë dhe bëri 14 paraqitje për Beerschot përpara se të tërhiqej nga Brighton. Pas kthimit të tij, Caicedo u bë një pjesë kyçe e skuadrës.

Sezonin e kaluar, Caicedo bëri 43 paraqitje për Pulëbardhat, të cilët shënuan përfundimin e tyre më të mirë ndonjëherë në Premier League në vendin e gjashtë. Caicedo ishte vendimtar për atë sukses dhe u emërua Lojtari i sezonit të klubit dhe lojtari i lojtarëve të sezonit.