Raheem Sterling (1994) është lojtari më i ri i Chelseas, pasi plotësoi transferimin e tij nga Manchester City për 48 milionë stërlina (56.5 milionë euro) plus bonuse deri në 2 milionë stërlina.

Lajmin e ka bërë të ditur Chelsea në ueb faqen zyrtare të klubit.

Futbollisti iu është bashkuar “Bluve” me një kontratë për pesë vitet e ardhshme deri në 30 qershor 2027 me pagë brutto 15.6 milionë stërlina (18.4 milionë euro) në sezon, dmth 10.1 milionë euro neto në vit.

Orë më parë, anglezi i falënderoi tifozët e Manchester Cityt për përkrahjen që i dhanë gjatë kohës sa luante për “Qytetarët”. Sterling më parë ka luajtur për klubin e Liverpoolit në Ligën Premier.

Lojtari është bashkuar me ekipin në SHBA ku po e zhvillojnë një turne para sezonal.

Përfaqësuesi i Anglisë ka luajtur për Manchester Cityn nga viti 2015. Ka shënuar 131 gola në 339 ndeshje, ndërsa ka fituar katër tituj të Ligës Premier . Sterling ka luajtur 77 ndeshje për Anglinë.

Në momentin e prezantimit Raheem Sterling tha:
“Së pari dhe më e rëndësishmja, është kënaqësi të jem këtu.
Padyshim që kam arritur shumë në karrierën time deri më tani, por ka ende shumë për të arritur dhe mezi pres ta bëj këtë me një fanellë të Chelseas, nën drejtimin e Thomas.
Londra është shtëpia ime dhe ku filloi gjithçka për mua, dhe është e mahnitshme që tani kam mundësinë të luaj para miqve dhe familjes çdo javë, javë jashtë në Stamford Bridge. Mezi pres të takoj fansat atje së shpejti.
Unë dua të shfrytëzoj rastin për të falënderuar Todd, Behdad, grupin e pronësisë, Thomas, dhe të gjithë të përfshirë në procesin e arritjes së mua këtu.
Mezi pres të filloj tani dhe të vazhdoj të flas në fushë”.

Todd Boehly, kryetar dhe pronar bashkëkontrollues, deklaroi:
Raheem Sterling është një fitues serial dhe nënshkrimi i tij është një hap i rëndësishëm në forcimin e skuadrës sonë. Ne jemi të kënaqur që Raheem të kthehet në Londër me Chelsean dhe ne mezi presim të shohim talentin e tij të klasit botëror të shfaqur në Stamford Bridge.”