“Klubi i futbollit Chelsea ka ndarë sot shoqërinë me trajnerin Thomas Tuchel (1973).

Në emër të të gjithëve në Chelsea FC, Klubi dëshiron të shprehë mirënjohjen e tij për Thomas dhe stafin e tij për të gjitha përpjekjet e tyre gjatë kohës së tyre me Klubin. Thomas me të drejtë do të ketë një vend në historinë e Chelseat pasi fitoi Ligën e Kampionëve, Superkupën dhe Kupën e Botës për Klube në kohën e tij këtu.

Ndërsa grupi i ri i pronësisë mbush 100 ditë që nga marrja në dorëzim e Klubit, dhe ndërsa vazhdon punën e tij të vështirë për ta çuar klubin përpara, pronarët e rinj besojnë se është koha e duhur për të bërë këtë tranzicion.

Stafi stërvitor i Chelseat do të marrë përgjegjësinë për skuadrën për stërvitje dhe përgatitjen e ndeshjeve tona të ardhshme ndërsa Klubi lëviz me shpejtësi për të emëruar një trajner të ri.

Nuk do të ketë komente të mëtejshme derisa të bëhet një emërim i ri i trajnerit.” ,- shkruhet në njoftimin zyrtar të klubit blu.