Olympique Lyonnais është jashtëzakonisht i lumtur të njoftojë rikthimin e mesfushorit, Corentin Tolisso (1994), kampion bote dhe fitues i Ligës së Kampionëve, për pesë sezonet e ardhshme, pra deri më 30 qershor 2027.

Pak muaj para Kupës së Botës, Corentin Tolisso ka zgjedhur të veshë sërish fanellën e Olympique Lyonnais, pas pesë sezonesh në Bayern Munich. Pasi u largua në verën e vitit 2017 për shumën prej 41.5 milionë euro, mesfushori 27-vjeçar francez i është bashkuar sërish klubit të tij me parametwr zero, të cilit i ishte bashkuar fillimisht në vitin 2007.

Një zbulim në sezonin 2013/2014, gjatë të cilit filloi karrierën e tij profesionale, Corentin Tolisso e vendosi veten sezonin e ardhshëm si një lidhje thelbësore në sistemin e ekipit duke luajtur, në të gjitha garat, 160 ndeshje dhe duke shënuar 29 gola.

Duke iu bashkuar Bayernit në vitin 2017, mesfushori i gjithanshëm do të konfirmonte më pas potencialin e tij të plotë në Gjermani, duke ndërtuar një rekord të konsiderueshëm duke fituar Ligën e Kampionëve (2020), pesë tituj të Bundesligës (nga 2018-2022), një Kupë Botërore për Klube (2020) dhe një Evropian. Superkupa (2020).

Këto paraqitje mbresëlënëse natyrisht do ta bënin atë të thirrej në ekipin francez (28 paraqitje) në fund të 2017-ës përpara se të fitonte titullin e kampionit të botës në 2018, së bashku me dy lojtarë të tjerë të stwrvitur në klub, Samuel Umtiti dhe Nabil Fekir.

Përpara sezonit 2022/2023, që shënon fillimin e një epoke të re, rikthimi i Corentin Tolisso dëshmon për ambiciet e mëdha të Lionit dhe dëshirën që klubi të fitojë sërish tituj.

Reagimi i Corentin Tolisso:

“Jam shumë i lumtur që kthehem dhe i bashkohem projektit të ri të klubit. Lioni është qyteti im, aty jam rritur, ku ndihem si në shtëpinë time dhe po kthehem me shumë kënaqësi. Ndjeva shumë dashuri nga tifozët dhe mezi pres të festoj sërish me ta në stadiumin Groupama.”