Manchester United ka konfirmuar nënshkrimin e Cristiano Ronaldos (1985) me një kontratë dyvjeçare me opsionin e zgjatjes edhe për një vit tjetër.

Cristiano, fitues pesë herë i Topit të Artë, deri më tani ka fituar mbi 30 trofe të mëdhenj gjatë karrierës së tij, duke përfshirë pesë tituj të UEFA Champions League, katër Kupa Botërore të Klubeve FIFA, shtatë tituj ligash në Angli, Spanjë dhe Itali, dhe UEFA Kampionatin Evropian për Portugalinë e tij të lindjes. Cristiano është lojtari i parë që fiton ligat në tre vende të ndryshme, ai ishte gjithashtu golashënuesi më i mirë në sezonin e kaluar në Serie A dhe fitoi këpucën e artë në Kampionatin Evropian të këtij viti. Në magjinë e tij të parë për Manchester United, ai shënoi 118 gola në 292 ndeshje.

Cristiano Ronaldo deklaroi:

Manchester United është një klub që ka pasur gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time dhe unë jam mbingarkuar nga të gjitha mesazhet që kam marrë që nga njoftimi i së Premtes. Mezi pres të luaj në Old Trafford para një stadiumi plot dhe të shoh përsëri të gjithë tifozët. Mezi pres të bashkohem me ekipin pas ndeshjeve ndërkombëtare dhe shpresoj që të kemi një sezon shumë të suksesshëm përpara.

Ole Gunnar Solskjaer pohoi:

Mungojnë fjalët për të përshkruar Cristianon. Ai nuk është vetëm një lojtar i mrekullueshëm, por edhe një qenie e madhe njerëzore. Për të pasur dëshirën dhe aftësinë për të luajtur në nivelin më të lartë për një periudhë kaq të gjatë kërkon një person shumë të veçantë. Nuk kam dyshim se ai do të vazhdojë të na bëjë përshtypje të gjithëve dhe përvoja e tij do të jetë kaq jetike për lojtarët më të rinj në skuadër. Rikthimi i Ronaldos tregon tërheqjen unike të këtij klubi dhe jam absolutisht i kënaqur që ai po kthehet në shtëpi aty ku filloi gjithçka.”

Me një shënim zyrtar, Juventus njoftoi shitjen përfundimtare të Cristiano Ronaldos (1985) te Manchester United.

Në njoftimin për shtyp të botuar në faqen e saj në internet, Juventusi njofton gjithashtu kushtet ekonomike të operacionit:

Juventus Football Club SpA njofton se ka arritur një marrëveshje me Manchester United FC Ltd për shitjen përfundimtare të së drejtës për shërbimet sportive të Dos Santos Aveiro Cristiano Ronaldo për një shumë prej 15.0 milion €, të pagueshme në pesë vite financiare, e cila mund të rritet, gjatë kohëzgjatjes së kontratës së performancës sportive të lojtarit, për një shumë që nuk i kalon 8.0 milion €, për arritjen e qëllimeve të veçanta sportive.”