Crystal Palace nënshkruan me mesfushorin Cheick Doucouré (2000) që u transferua nga Lens për tarifën 21.3 milionë euro.

Përfaqësuesi nga Mali i bashkohet Eagles në një marrëveshje pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027 pasi Patrick Vieira vazhdon të forcojë skuadrën e tij në afatin kalimtar të verës, pas ardhjes së anësorit Malcolm Ebiowei dhe portierit Sam Johnstone.

Doucouré luajti 34 herë në Ligue 1 sezonin e kaluar, duke e çuar Lens në vendin e shtatë si një lojtar i fortë në qendër të mesfushës.  Përpjekjet e tij përfunduan një periudhë të suksesshme në ekipin francez, pasi iu bashkua atyre në nivelin e dytë në vitin 2018 dhe ishte një pjesë kyçe e fushatës së tyre fituese të promovimit.

Ai e filloi karrierën e tij në AS Real Bamako në Mali dhe përfaqëson vendin në nivel ndërkombëtar, duke marrë thirrjen e tij të parë në nëntor 2018.

Pasi vendosi stilolapsin në letër në Londrën jugore, Doucouré tha:

“Jam shumë i lumtur, ndjej shumë gëzim dhe shumë krenari që jam lojtar i Palace.  Jam krenar që jam sot në Palce”.

Pronari Steve Parish tha për marrëveshjen:

Ardhja e Cheick është një tjetër deklaratë që demonstron ambicien tonë për të përmirësuar më tej skuadrën këtë verë.
Ne jemi jashtëzakonisht të sigurt se Cheick do të përshtatet pa probleme me ashpërsinë e Premierligës dhe se ai do të kontribuojë pozitivisht në skuadër dhe i uroj atij gjithë të mirat për kohën e tij me ne”.