Crystal Palace nënshkruan me qendërmbrojtësin Chris Richards (2000) në një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027.

Përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës transferohet nga gjigantët e Bundesligës, Bayern Munich për 10 milionë stërlina (12 milionë euro).

I lindur në Alabama, SHBA, Richards filloi karrierën e tij pranë Houston para se të bashkohej me F.C.  Akademia e Dallasit dhe fitimi i një kontrate profesionale atje.

Ai nënshkroi për Bayern Munich në formë huazimi në 2018. Nga këtu rritja e Richards ishte e shpejtë. Ai bëri debutimin e tij për të rriturit në një miqësore kundër Paris Saint-Germain në 2018, debutimin e tij profesional me Bayern Munich II në 2019, dhe debutimin e tij të plotë në Bayern në  Qershor 2020. Disa muaj më vonë ai u paraqit si zëvendësues në fitoren e DFL-Superkupës së skuadrës gjermane ndaj Borussia Dortmundit.

Mbrojtësi i ri vazhdoi të përfaqësonte Bayernin në Bundesligë dhe Ligën e Kampionëve përpara se të bashkohej me Hoffenheim në 1899 në formë huazimi në vitin 2021. Ai ka luajtur gjithsej 82 ndeshje profesionale.

Richards filloi karrierën e tij ndërkombëtare gjithashtu herët, duke konkurruar me U-20-të e SHBA-së për të fituar kampionatin CONCACAF U20 në moshën 18-vjeçare. Performancat e tij në këtë nivel i dhanë atij një debutim për të moshuarit në nëntor 2020, duke hyrë si zëvendësues kundër Panamasë.  Richards që atëherë ka grumbulluar shtatë paraqitje të tjera.

Pasi vendosi stilolapsin në letër në jug të Londrës, ai tha:

“Unë u rrita duke parë Premier League dhe sigurisht u rrit duke parë Wilfried Zaha, kështu që do të ishte mirë të kaloja pak kohë në fushë me lojtarët e Palace dhe të bëhem pjesë e këtij klubi historik.  Unë jam vërtet i emocionuar për të. Lloji i projektit që kam parë më ka tërhequr. Janë shumë lojtarë të rinj, por edhe lojtarë të rinj që luftojnë shumë.  Palace është një klub që duket sikur është gjithmonë duke luftuar.”

Kryetari Steve Parish tha:

Chris është një lojtar i ri jashtëzakonisht i talentuar dhe ai sjell shumë përvojë në një nivel të lartë për moshën e tij, si dhe duke qenë një përfaqësues për kombëtaren e SHBA-së. Kam pasur kënaqësinë e madhe të kaloj pak kohë me të dhe familjen e tij dje dhe e di që ai do të jetë i përshtatshëm për klubin dhe jam i sigurt se do të bëhet i preferuari i tifozëve. Konkurrenca vetëm mund ta shtyjë atë dhe skuadrën tonë përpara.”