Crystal Palace ka nënshkruar me mesfushorin francez Naouirou Ahamada (2002) në një marrëveshje trevjeçare e gjysmë deri me 30 qershor 2026

Përfaqësuesi i Francë U18 bashkohet nga VfB Stuttgart për 12 milionë euro.

Ai luajti 2 vite në Bundeslige pas një periudhe në akademinë e Juventusit.

Mesfushori “box-to-box” aktualisht po shijon një sezon të spikatur në ligën gjermane, duke startuar 17 nga 18 ndeshjet e Stuttgartit në të gjitha garat, duke shënuar dy herë dhe – në ndeshjen e tij më të fundit – duke regjistruar dy asistime.

Mesfushori ka luajtur nga vendi i tij deri në nivelin U-18 dhe ishte pjesë e skuadrës së Francës U-17 që përfundoi i treti në finalet e Kupës së Botës FIFA U17 2019 në Brazil.

Kryetari Steve Parish tha:

“Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Naouirou në Crystal Palace. Duke luajtur tashmë në tre vende të ndryshme, Naouirou ka treguar një aftësi mbresëlënëse për t’u përshtatur me sfidat e reja dhe për të dhënë paraqitje të forta në një ligë të lartë. Ne mendojmë se profili, aftësitë dhe karakteri i tij e bëjnë atë një përshtatje ideale për Crystal Palace dhe kërkesat që e presin në Premier League.”

Për transferimin e tij në Palace, Ahamada tha:

 “Jam shumë i lumtur që i jam bashkuar këtij klubi. Është një klub i mrekullueshëm dhe jam shumë i emocionuar për të filluar. Dua të tregoj cilësinë time dhe dua ta ndihmoj këtë ekip me cilësinë time. Unë dua të luaj lojëra, të punoj shumë, të stërvitem fort dhe të përparoj dhe të ndihmoj ekipin.”