Aston Villa ka nënshkruar me sulmuesin anglez Danny Ings (1992) nga Southampton në një marrëveshje prej 32.5 milionë eurosh.

Danny Ings ishte golashënuesi më i mirë i Southampton sezonin e kaluar me 13 gola në 33 paraqitje në të gjitha garat

Ings, 29 vjeç, ka firmosur një kontratë trevjeçare është nënshkrimi i katërt i Vilës gjatë verës pas Leon Bailey, Emiliano Buendia dhe Ashley Young.

Ai shënoi 46 gola në 100 paraqitje për Southampton pasi u bashkua nga Liverpool në 2018.

“Danny është një futbollist i shquar i Premier League që ka shënuar gola kudo që ka luajtur. Ai është gjithashtu një profesionist i lartë me një karakter të madh i cili do të jetë një udhëheqës në skuadrën tonë dhe një model për lojtarët tanë të rinj të akademisë që po zhvillohen me shpejtësi, të cilët tani janë brenda dhe rreth ekipit të parë.. ” tha trajneri i Villa, Dean Smith.

Ings, i cili ishte gati të hynte në vitin e fundit të kontratës së tij në St Mary’s, hodhi poshtë ofertën e një marrëveshje katërvjeçare në korrik që do ta kishte bërë atë lojtarin më të paguar të klubit pasi dëshiron të testojë veten në një nivel më të lartë.