Pas pesë sezonesh, Rodrigo de Paul (1994) largohet nga Udinese dhe Serie A dhe kthehet në Spanjë.

Mesfushori argjentinas, fitues i ri i Copa America dhe një protagonist i madh në turne, ka nënshkruar një kontratë pesë-vjeçare me Atletico Madrid, ekipi që fitoi Ligën e fundit Spanjolle.

Për të një kontratë 5-vjeçare, dhe Udinese do të arkëtojë rreth 35 milion euro.