Mesfushori holandez Donny Van de Beek (1997) ka kaluar nga Manchester UnitedEintracht Frankfurt në formë huazimi falas deri në fund të sezonit me një opsion blerjeje për 9.5 milionë stërlina (11 milionë euro) plus bonuse deri në 2.5 milionë stërlina (3 milionë euro).

Shumica e pagës së holandezit që është 6.2 milionë stërlina (7.2 milionë euro) do të paguhet nga klubi gjerman ku ai do të veshë fanellën me numrin 25.

Që nga vera e vitit 2020, futbollisiti me këmbën e djathtë 1.84 metra i gjatë ka veshur fanellën e kampionëve rekord anglezë Manchester United në Premier League. Në total, van de Beek luajti në 62 ndeshje konkurruese për Djajtë e Kuq, duke shënuar dy gola dhe dy asistime. Në vitin 2023, 19 herë ndërkombëtari holandez fitoi Kupën e Ligës me Manchesterin. Në Premier League ai gjithashtu luajti shtatë ndeshje si huazim për Everton FC në sezonin 2021/22.

Mesfushori, i lindur në Nijkerkerveen, u pjekur në një profesionist në Ajax Amsterdam. Në moshën njëmbëdhjetë vjeç, ai iu bashkua ekipit të të rinjve të Ajax-it në verën e vitit 2008, që atëherë ai përparoi hap pas hapi në të gjitha ekipet e të rinjve të kampionëve holandez, u bë dy herë kampion i A-të rinjve dhe më në fund bëri debutimin e tij profesional në 26 nëntor 2015 si 18 vjeçare.

Ai hyri si zëvendësues në fitoren 2-1 jashtë fushe në UEFA Europa League kundër Celtic FC. Tre ditë më vonë ai ishte në formacionin fillestar në Eredivisie kundër PEC Zwolle dhe luajti. Van de Beek ka gjithsej 175 ndeshje konkurruese për Ajax (41 gola, 34 asistime) në emër të tij. Me Amsterdamin u bë kampion, fitues i kupës dhe fitues i Superkupës holandeze.

Drejtori sportiv Markus Krösche deklaroi:

Donny van de Beek përshtatet në mënyrë të përkryer me idenë tonë të lojës dhe është një pjesë e rëndësishme e enigmës për ekipin tonë. Ai sjell një përvojë të pasur ndërkombëtare nga e cila do të përfitojnë lojtarët tanë të rinj. Donny nxjerr një kërcënim për gol dhe, mbi të gjitha, duhet t’i vendosë sulmuesit tanë në pozicione premtuese.”