Sulmuesi anësor Farès Chaibi i bashkohet Eintracht Frankfurtit nga Toulouse Football Club për 10 milionë euro.

Futbollisti I lindur në Francë por që luan për përfaqësuesen e Algjerisë ka nënshkruar kontratë me klubin e Bundesligës Hessian deri në 30 qershor 2028.

I lindur në vitin 2002 në Lyon, Francë, Farès Chaibi iu bashkua akademisë së të rinjve të skuadrës së Ligue 1, Toulouse FC në moshën 16-vjeçare. Ai bëri debutimin e tij profesional në gusht të vitit të kaluar. 20-vjeçari më pas bëri 41 paraqitje konkurruese për Toulouse sezonin e kaluar, duke shënuar tetë gola dhe duke dhënë shtatë asistime. Sulmuesi luajti një rol kyç në fitimin e Kupës së Francës majin e kaluar – titulli i parë i klubit në 66 vjet. Në pesë ndeshje, Chaibi ka shënuar tre gola dhe dy asistime.

Chaibi, familja e të cilit është nga Algjeria, ka nënshtetësi franceze dhe algjeriane. Ai bëri debutimin e tij për kombëtaren e Algjerisë në mars të këtij viti në ndeshjen e suksesshme kualifikuese për Kupën e Kombeve të Afrikës 2024.

Drejtori sportiv i Eintracht, Timmo Hardung:

“Me Farès Chaibi, ne kemi një lojtar që është i ri dhe i aftë për zhvillim dhe që tashmë mund të tregojë shumë përvojë kombëtare dhe ndërkombëtare. Ai mund të përdoret në mënyrë të ndryshueshme në disa pozicione sulmuese dhe ka atribute që do të pasurojnë lojën tonë. Në bisedimet me Farès-in vumë re se sa i pasionuar është ai pas rolit të ri dhe Eintracht Frankfurt. Jemi të lumtur ta shohim atë me ngjyrat tona që tani”.