Klubi i Futbollit Empoli njofton se ka arritur një marrëveshje me Klubin Ndërkombëtar të Futbollit të Milanos për marrjen e përkohshme të së drejtës për shfaqje sportive të Andrea Pinamonti (1999).

Sulmuesi italian është transferuar në një huazim njëvjeçar falas dhe paga e tij prej 2.2 milionë eurosh do të paguhet përgjysmë nga të dy ekipet.

Andrea Pinamonti është një sulmues italian i lindur në Cles më 19 maj 1999. Ai fillon të luajë në Bassa Anaunia të Dennos dhe më pas bashkohet me sektorin e të rinjve të Interit, ku bën të gjithë procesin deri në ekipin e parë.  Ai bëri debutimin e tij profesional në moshën 17 vjeç, më 8 dhjetor 2016, në ndeshjen e Ligës së Evropës kundër Spartës së Pragës.  Dhe pikërisht kundër Empolit, në shkurt 2017, ai bëri debutimin e tij në Serie A. Në verën e vitit 2018 ai shkoi në Frosinone, sezonin tjetër ai veshi fanellën e Genoa.  Në Shtator 2020 kthimi në Inter, ku ai mbetet në skuadrën që fitoi Scudetton.  Ai luajti në të gjitha ekipet kombëtare të të rinjve, duke marrë pjesë në Kampionatin Evropian Nën 17 vjeç, Kampionatin Evropian Nën 19 (duke humbur finalen me Portugalinë) dhe Kupën e Botës nën 20. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren U-21 në shtator 2019, duke luajtur gjithsej 9 ndeshje me 2 rrjete;  dy herë ai u thirr nga ekipi kombëtar i të rriturve.