Dwight McNeil (1999) ka nënshkruar për Everton duke u transferuar nga Burnley për një tarifë prej 20 milionë stërlinash (24 milionë euro)

Sulmuesi i majtë anglez ka firmosur një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027.

22-vjeçari bëhet nënshkrimi i tretë i Bluve këtë verë, pas ardhjes së ish-bashkëlojtarit të tij në Clarets, James Tarkowski dhe huazimit të mbrojtësit portugez, Rúben Vinagre.

Përfaqësuesi i Anglisë U-21, McNeil, transferohet në Merseyside pas katër vitesh si profesionist në Turf Moor, kohë gjatë së cilës ai bëri më shumë se 140 paraqitje dhe humbi vetëm dy ndeshje në Premier League që nga dhjetori 2018.

I aftë për të luajtur në të dy krahët, McNeil përfundoi i dyti për driblimet më të suksesshme në ligën angleze sezonin e kaluar me 90 dhe ishte i treti për numrin më të madh të krosimeve (199), duke qenë respektivisht i katërti dhe i pesti në dy sezonet e mëparshme.

“Është një ndjenjë e mrekullueshme të nënshkruash. Kur dëgjova për interesimin e Evertonit, doja ta realizoja menjëherë për shkak të klubit dhe sa i mirë është ekipi. Duke folur me trajnerin për atë që ata duan për të ecur përpara, me të vërtetë më emocionoi dhe më bëri thirrje.  Doja të isha pjesë e saj.  Ai më njeh mua si lojtar, ashtu si edhe Drejtori i Futbollit Kevin Thelwell.  Dua të punoj shumë dhe të bëj mirë për ekipin dhe për tifozët. Ndjehem mirë duke luajtur nën një trajner si Frank Lampard, ai do të më ndihmojë të bëj statistikat e mia, dhe kjo është ajo që unë dua të bëj dhe të përmirësoj lojën time. Unë jam një vrapues i drejtpërdrejtë me topin.  Më pëlqen të marr topin, të pres brenda dhe të krijoj shanse për ekipin. Dua ta ndihmoj skuadrën sa më mirë që të mundem, të punoj shumë dhe të bëj edhe anën mbrojtëse të lojës.” , – tha McNeil për evertontv.

I lindur në Rochdale, McNeil iu bashkua akademisë së Burnley-t në moshën 14-vjeçare dhe bëri debutimin e tij për të rriturit para ditëlindjes së tij të 19-të në një ndeshje të Premier League kundër AFC Bournemouth.

Ai fitoi debutimin e tij të Anglisë U-21 në tetor 2019 kundër Sllovenisë dhe ka vazhduar të shfaqet për Luanët e rinj me shokët e tij të rinj të skuadrës Blues Ben Godfrey dhe Tom Davies.

“Sezoni i kaluar ishte i vështirë për klubin, por duke shkuar në pjesën e fundit të sezonit, ju patë nga lojtarët dhe tifozët dëshirën, mentalitetin dhe bashkimin që ata kanë. Ata u bashkuan dhe u bënë një.  Kjo është masive për lojtarët dhe ju jep atë pak vetëbesim. Këtë sezon ne duam të bëjmë më mirë dhe unë dua të jem pjesë e ekipit për t’i ndihmuar ata ta bëjnë këtë. Kam luajtur në Goodison disa herë dhe gjithmonë dihej se ishte gjithmonë një vend i vështirë për të shkuar, sepse tifozët janë prapa djemve nga fillimi deri në fund.  Është diçka e mirë dhe unë dua të jem pjesë e saj. Tani jam me fat që jam në të njëjtën anë me tifozët dhe mezi pres të filloj.” , – shtoi McNeil.

Drejtori i Futbollit të Evertonit, Kevin Thelwell, tha:

“Ne jemi të kënaqur që sigurojmë nënshkrimin e Dwight në një kontratë pesëvjeçare. Pavarësisht se është vetëm 22 vjeç, ai ka mjaft përvojë në Premier League dhe statistikat dëshmojnë se ne kemi sjellë një nga talentet e rinj më të mirë në futbollin anglez. Ne kemi besim se, duke punuar me Frank dhe stafin e tij trajner, Dwight mund të bëhet edhe më i mirë dhe të gëzojë një karrierë të gjatë dhe të suksesshme me Everton.”

Trajneri Lampard shtoi:

Unë kam qenë një admirues i madh i Dwight për disa kohë.  Ai ka talent të madh dhe është pikërisht lloji i lojtarit që duam të sjellim në skuadër për të na ndihmuar të përmirësohemi.”