Sulmuesi francez Neal Maupay (1996) ka përfunduar një lëvizje te Everton nga Brighton & Hove Albion për një tarifë 15 milionë stërlina (17.7 milionë euro).

Ai ma nënshkruar një kontratë trevjeçare deri në 30 qershor 2025 me një opsion për një vit tjetër.

Qendërsulmuesi bëhet shtimi i gjashtë i klubit gjatë verës, pas ardhjes së James Tarkowski, Rúben Vinagre, Dwight McNeil, Conor Coady dhe Amadou Onana.

Maupay ka kaluar tre sezonet e fundit në Brighton, ku shënoi 26 gola në 84 startime në Premier League.

Francezi nuk ka të drejtë të bëjë debutimin e tij në Everton në Brentford të shtunën, por vendosi urinë e tij për të ofruar shpejt për Klubin dhe Evertonianët.

“Everton është një klub i madh me tifozë të pabesueshëm dhe jam shumë i lumtur që jam këtuNdihet e mahnitshme.  Ishte një zgjedhje e lehtë për mua kur fillova të flas me klubin.  E dija menjëherë se doja të luaja për Everton dhe ta ndihmoja klubin të ketë sukses. Jam i emocionuar dhe është një sfidë e re për mua.Do të bëj gjithçka që mundem për Everton.  Kjo është ajo që duan tifozët. Ata duan lojtarë që janë të gatshëm të japin më të mirën e tyre dhe të gatshëm për të luftuar. Kur të dal në fushë, do të vrapoj, do të sulmoj, do të përpiqem të bëj asistime dhe të shënoj gola.  Çfarëdo që i nevojitet skuadrës, unë do ta bëj, sepse dua të jem i suksesshëm dhe dua që ekipi im të fitojë.” , – tha Maupay për evertontv.

Maupay filloi karrierën e tij në Nice në atdheun e tij dhe bëri debutimin e tij profesional në moshën vetëm 16 vjeç e 32 ditë, duke e bërë atë lojtarin e tretë më të ri në historinë e ligës franceze.

Ai shpejt shënoi golin e tij të parë për Nice, duke u bërë golashënuesi i dytë më i ri ndonjëherë në Ligue 1 – dhe bëri më shumë se 50 paraqitje për ekipin përpara se të transferohej në St Etienne.

Një huazim produktiv në Brest tërhoqi vëmendjen e skuadrës së atëhershme të kampionatit Brentford dhe ai bëri lëvizjen te klubi londinez në 2017.

Maupay u vendos shpejt si një nga sulmuesit kryesorë të divizionit dhe shënoi 41 gola në 95 paraqitje në Brentford përpara se të nënshkruante për Premier League Brighton në 2019.

Sulmuesi, i cili ka luajtur nga Franca deri në nivelin U-21, thotë se tani synon të luajë një rol kyç në shtyrjen e Evertonit përpara.

Të gjithë këtu po punojnë në të njëjtën rrugë dhe po përpiqen ta kthejnë klubin aty ku i takon. Kemi cilësi shumë të mira në skuadër këtu dhe mezi pres të filloj. Do të jap gjithçka çdo ditë, në stërvitje dhe në ndeshje, për t’u siguruar që mund të kemi sukses.” , shtoi Maupay.

Drejtori i Futbollit të Evertonit, Kevin Thelwell shtoi:

“Neal është një lojtar që e ka dëshmuar veten në Premier League gjatë tre sezoneve të fundit dhe ai është i uritur të ecë me Everton. Ne besojmë se ai do të shtojë një dimension shtesë në sulmin tonë dhe do të plotësojë lojtarët ekzistues që kemi në majën e fushës”.

Ndërkohë, menaxheri i Evertonit, Frank Lampard, theksoi përzierjen e atributeve dinamike të Maupay dhe etikën e tij të palodhshme të punës.

Ne jemi të kënaqur që sjellim Nealin në Everton, një lojtar me cilësi të dëshmuar në Premier League. Ne donim të forconim opsionet tona të sulmit dhe Neal ofron një kërcënim për gola, si dhe energji dhe një shpirt luftarak që janë jetike për atë që po ndërtojmë në Klub.”, – tha Lampard.