Arnaut Danjuma (1997) është bërë nënshkrimi i dytë veror i Evertonit, duke iu bashkuar klubit në një huazim një sezon nga Villarreal për 4.2 milionë euro.

Sulmuesi anësor 26-vjeçar ndjek ardhjen e Ashley Young në fillim të këtij muaji dhe shton shkathtësinë sulmuese dhe përvojën e nivelit të lartë në skuadrën e Sean Dyche.

Një ndërkombëtar holandez, Danjuma – i cili do të veshë fanellën me numrin 10 te Everton.

Golashënuesi më i mirë për skuadrën spanjolle në garën e tyre për në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve në 2021/22, Danjuma gjithashtu ka përvojë në Premier League pas periudhave të kaluara në AFC Bournemouth dhe Tottenham Hotspur, pasi ka luajtur më parë në Holandë dhe Belgjikë.

Pranë bashkimit me Blutë në janar, Danjuma foli se si pasioni i Evertonianëve dhe trajneri Sean Dyche ishin arsyet kryesore që ai dëshironte të transferohej në Merseyside këtë verë.

“Është e mrekullueshme të bashkohesh me Everton dhe jam shumë i lumtur që jam këtu.
Ka kaluar një kohë e gjatë për t’iu bashkuar një klubi kaq masiv si Evertoni dhe kjo më bën krenar. Kam pasur interes nga klube të tjera, por ka pasur një tërheqje drejt Evertonit për shkak të tifozëve, menaxherit dhe historisë së klubit dhe është hera e dytë me fat për mua.
E di që nuk u transferova te klubi në janar, kjo ishte për shkak se kishte njëfarë pasigurie mbi situatën e trajnerit në atë kohë, por mendoj se e bën edhe më të bukur për mua të bashkohem tani. Jam shumë mirënjohës që jam në klub dhe mezi pres të luaj edhe para tifozëve.
Shpresoj të sjell shumë gola dhe shumë asistime. Menaxheri e ka përmirësuar dukshëm ekipin dhe ka një proces përpara me të në krye që jam shumë i emocionuar që jam pjesë.
Unë jam shumë i etur për të performuar dhe shumë i vendosur për të kontribuar për të gjithë klubin. Nuk ka asnjë venë në trupin tim që dyshon në cilësinë time, dhe unë jam shumë i vendosur ta tregoj këtë tani për Evertonianët.
Unë jam shumë i etur të jem pjesë e tij dhe të sigurohem që mund të kontribuoj në fitoret e ndeshjeve, si dhe të kontribuoj në mënyrën se si luajmë.” , – tha ai për evertontv.