James Garner (2001) ka nënshkruar për Everton nga Manchester United për një tarifë 10.4 milionë euro  Mesfushori  qendror ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare deri në 30 qershori 2026.

Talenti emocionues 21-vjeçar është nënshkrimi i tetë i verës i Bluve pas ardhjes së mbrojtësve James Tarkowski, Rúben Vinagre dhe Conor Coady, mesfushorëve Amadou Onana dhe Idrissa Gana Gueye dhe sulmuesve Dwight McNeil dhe Neal Maupay.

Një mesfushor energjik, i gjithanshëm me një gamë mbresëlënëse pasimesh, Garner lindi në Birkenhead dhe iu bashkua akademisë së Manchester United në moshën 8-vjeçare.

Reprezentuesi anglez U-21 bëri përparim mbresëlënës përmes grupmoshave të klubit përpara se të jepte debutimin e tij në moshën 17-vjeçare kundër Crystal Palace në shkurt 2019.

Garner e kaloi sezonin e kaluar si huazim në Nottingham Forest dhe ishte i rëndësishëm në promovimin e klubit të East Midlands në Premier League, duke luajtur 49 ndeshje, duke shënuar katër gola dhe duke dhënë 10 asistime.

“Jam gati për të nënshkruar me Everton. Është një hap i madh në karrierën time dhe unë dua ta ndihmoj skuadrën të përmirësohet duke përparuar si lojtar. Unë mendoj se Everton është vendi i përsosur për ta bërë këtë. Mezi pres të filloj. Trajneri Frank Lampard ka një plan të vërtetë për klubin dhe për mua. Puna me të në baza ditore është e rëndësishme për mua. Ai dhe stafi i tij mund të më çojnë mua dhe ekipin në një nivel tjetër. Kjo është ajo që unë shpresoj. Unë e di se sa të pasionuar janë Evertonianët. Unë jam i pasionuar për veten dhe llojin e lojtarit që ushqehet me turmën. Unë e di se si janë tifozët, kështu që mendoj se do të jem i përshtatshëm. Unë jam një mesfushor “box-to-box” që mund të luaj në role të ndryshme dhe mund të mbështes në mbrojtje dhe sulm. Më pëlqen të mbështes me gola dhe asistime, por mund të bëj edhe punën e vështirë, e cila është po aq e rëndësishme. Ndjehem sikur mund të sjell energji të vërtetë në ekip – është diçka që Everton e kërkon patjetër dhe mund ta shtoj me bollëk. Unë kam gjithashtu cilësi, kështu që shpresoj se mund të jem një pjesë e madhe e jona duke pasur një sezon të mirë.. Unë kam qenë kapiten i çdo ekipi deri në ekipin e parë në Manchester United dhe e njëjta gjë me Anglinë. Është një cilësi që e kam patjetër. Unë jam ende i ri dhe ka shumë liderë në ekipin e Evertonit tani, por është diçka që e kam pasur gjithmonë dhe nuk kam frikë të them mendimin tim dhe të jap shembull. Klubi ka lojtarë vërtet me cilësi të lartë dhe mezi pres të mësoj prej tyre duke kontribuar edhe vetë. Përvoja ime në Nottingham Forest sezonin e kaluar dhe mënyra se si jam përmirësuar si lojtar, më ka dhënë besim se mund të performoj në nivelin më të lartë. Dua ta marr atë në Premier League tani dhe ta bëj me Everton.”, – tha Garner për evertontv.

Trajneri  Frank Lampard tha:

“James është një mesfushor fantastik me një lojë të shkëlqyer të gjithanshme, i cili ka cilësi që ne e dimë se Evertonianët do t’i vlerësojnë. Ne me të vërtetë presim me padurim të punojmë me të dhe ta kemi atë të shtojë më shumë forcë në skuadrën tonë.”

Drejtori sportiv i Evertonit, Kevin Thelwell, shtoi:

“Ne jemi të kënaqur që kemi sjellë James në Everton, një lojtar me një aftësi të gjerë që shton më shumë cilësi në opsionet tona të mesfushës. Ai është një lojtar i ri, i uritur dhe ne kemi besim se ai mund të jetë një shtesë e shkëlqyer për shumë vite në vijim, ndërsa do të bëhet edhe më i mirë duke punuar me Frank dhe stafin e tij stërvitor.”