FC Barcelona dhe Marcos Alonso (1990) kanë arritur një marrëveshje për të nënshkruar lojtarin pasi ai e ndërpreu kontratën e tij me Chelsea FC.

Mbrojtësi do të nënshkruajë kontratë deri më 30 qershor 2023 dhe klauzola e blerjes është vendosur në 50 milionë euro.

FC Barcelona së shpejti do të njoftojë detajet e prezantimit zyrtar të Alonso si një anëtar i ri i ekipit të saj të meshkujve të të rriturve.

I lindur më 28 dhjetor 1990, Marcos Alonso e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në Angli.  Pavarësisht se bëri debutimin e tij në La Liga për Real Madridin, ai u transferua te Bolton Wanderers në verën e vitit 2010, një lëvizje që e vendosi atë në rrugën e tij për të zhvilluar karrierën e tij.

Teksa nisi rregullisht për Boltonin, mbrojtësi i krahut ra në sy të Fiorentinës në verën e vitit 2013, por periudha e tij e parë nuk shkoi ashtu siç pritej.  Ai iu bashkua Sunderlandit në Premier League si huazim atë afat kalimtar dimëror, ku ai përsëri fitoi një rol në anën e majtë në Stadium of Light.

Kjo periudhë e mirë gjashtëmujore siguroi një bazë për këtë rikthim në Itali, dhe tani me Paulo Sousa-n si trajner, Marcos Alonso u bë mbrojtës i krahut të majtë në Fiorentina me portugezin që luante një pesëshe në prapavijë.

Ai luajti 85 ndeshje për ‘Fiore’, përpara se të vuloste një rikthim në Angli, këtë herë te Chelsea në vitin 2016, tani si një lojtar i njohur.  Marcos u bë menjëherë një nga këmbët kyçe në ekipin që luan në Stamford Bridge.

I rëndësishëm si në sulm ashtu edhe në mbrojtje, ai kaloi gjashtë sezone në klubin londinez, duke fituar gjashtë trofe: një Premier League (2017), një Kupën e Botës për Klube (2022), një Europa League (2019), një Superkupë Evropiane (2022),  një Kupë FA (2018) dhe më e rëndësishmja, një Champions League (2021).  Një gamë e gjerë trofesh dëshmojnë për sezonet e shkëlqyera të Marcos Alonso-s duke luajtur për Chelsean.

Spanjolli është një lojtar shumë i kompletuar dhe është rehat duke luajtur ose mbrojtës i krahut në mbrojtje me katër lojtarë ose si mbrojtës krahu me tre qendërmbrojtës.  Korniza e tij fizike (1.89 m) e kombinuar me këmbën e majtë të kultivuar e lejon atë të dominojë në të dyja fushat.  Shpejtësia e tij do të thotë gjithashtu se ai është një pasuri në tranzicione.

Të mos harrojmë se ai është edhe specialist i goditjeve të lira, veçanërisht nga hapësira e gjysmës së djathtë.  Ai ishte gjithashtu një sulmues këndi kur ishte në Chelsea.