Austriaku Marcel Sabitzer (1994) bashkohet me Bayern Munchen nga RB Leipzig, ku më parë ka luajtur nën trajnerin Julian Nagelsmann për shumën e 15 milionë eurove.

Mesfushori me tipare sulmues ka rënë dakord për një kontratë deri në 30 qershor 2025 dhe do të veshë fanellën me numrin 18 për kampionët e Gjermanisë.

Oliver Kahn, CEO i FC Bayern u shpreh: “Marcel Sabitzer ofron gjithçka që i nevojitet një lojtari të FC Bayern.  Për më tepër, atij nuk do t’i duhet shumë kohë për t’u vendosur pasi tashmë është njohur mirë me filozofinë e trajnerit tonë Julian Nagelsmann.

Anëtari i bordit për sportin Hasan Salihamidzic deklaroi: “Ne jemi shumë të lumtur që kemi sjellë Marcel Sabitzer në FC Bayern.  Marcel është një futbollist shumë i mirë, ai ka një mentalitet të madh, ai është shumë ambicioz dhe ai mbante përgjegjësinë brenda dhe jashtë fushës si kapiten i RB Leipzigut. Trajneri ynë e njeh shumë mirë dhe çfarë lideri është.  Ne mezi presim ta kemi atë. “

Marcel Sabitzer tha: “Jam i kënaqur që kam mundësinë të luaj për FC Bayern.  Si fëmijë fanella ime e Bayernit ishte krenaria dhe gëzimi im. Unë merrja një të re në Krishtlindje çdo vit.  Unë do të jap gjithçka për këtë klub, dua të fitoj sa më shumë ndeshje të jetë e mundur dhe natyrisht të mbledh shumë tituj “.

Sabitzer filloi karrierën e tij profesionale në FC Admira Wacker Mödling para se të bashkohej me Rapid Vienna, ku ai fitoi kalimin e tij në RB Leipzig.  Ai ka luajtur 145 herë në Bundesliga dhe ka shënuar 32 gola, dhe ka shënuar 4 gola në 21 paraqitje në Ligën e Kampionëve.

Për ekipin kombëtar austriak, ai ka shënuar 8 gola në 54 paraqitje dhe ishte një lojtar kyç në Kampionatin Evropian të kësaj vere, ku austriakët arritën në 1/8 e finaleve, por u eliminuan në kohën shtesë nga fituesi përfundimtar Italia.