FC Bayern Munich ka nënshkruar me mbrojtësin Daley Blind,(1990), deri në fund të sezonit.

Blind është një ndërkombëtar holandez dhe është trajnuar në Ajax Amsterdam, ku ishte për herë të fundit nën kontratë.

Nga viti 2014 deri në vitin 2018 ai ishte aktiv për Manchester United.

Hasan Salihamidžić, drejtori sportiv deklaroi:

Jemi shumë të lumtur që Daley po i bashkohet ekipit tonë.  Daley është një mbrojtës fleksibël që mund të luajë si në të majtë ashtu edhe në qendër.  Ai ka përvojë të gjerë ndërkombëtare dhe cilësi drejtuese. Jam i sigurt se ai do të na ndihmojë.”

Daley Blind u shpreh:

Mezi pres të luaj këtu. Tani po përballemi me pjesën më të rëndësishme të sezonit, që ka të bëjë me titujt dhe një klub si FC Bayern mund të fitojë çdo trofe.  Uria për tituj këtu në klub ishte vendimtare për vendimin tim.  Shpresoj të përdor përvojën time për të ndihmuar ekipin dhe do të jap gjithçka për Bayern Munich”.

Blind do të fluturojë për në kampin stërvitor në Doha me FC Bayern këtë të premte.  Këtë të enjte ai përfundoi me sukses kontrollin mjekësor në Mynih.

Blind festoi gjithsej shtatë tituj të kampionatit holandez në karrierën e tij me Ajax-in dhe fitoi dy herë kompeticionin e kupës vendase.  Me Manchester United ishte, ndër të tjera, fituesi i Europa League 2017.  Përveç kësaj, Blind vrapoi 99 herë (tre gola) për kombëtaren holandeze.  Në Botërorin e Katarit, lojtari mbrojtës u përdor në çdo ndeshje dhe arriti deri në çerekfinale me Elftalin.