Eric Maxim Choupo-Moting (1989) do të mbetet banor i Mynihut edhe për një vit. FC Bayern ka vazhduar kontratën me sulmuesin ndërkombëtar kamerunas, e cila do të skadojë në fund të sezonit, deri më 30 qershor 2024.

Sipas mediave gjermane paga e tij do të jetë 10 milionë euro në sezon, pra dyfishi i pagës aktuale.

Me 15 gola në 24 ndeshje këtë sezon, Choupo-Moting është aktualisht lojtari më i rrezikshëm në skuadrën e trajnerit Julian Nagelsmann së bashku me Jamal Musiala.

Anëtari i bordit sportiv Hasan Salihamidžić deklaroi:
“Jemi shumë të lumtur që Eric Maxim Choupo-Moting do të qëndrojë me ne edhe një vit. Choupo është një artist në top, ai ka performuar shumë mirë vitet e fundit. Në gjysmën e parë të sezonit ai na ndihmoi të mbyllnim hendekun që kishim në pozicionin e sulmit. Ai bëri shumë mirë dhe konfirmoi paraqitjet e tij në lojëra këtë vit. Jemi të lumtur që e kemi dhe që mund të punojmë me të deri në verën e vitit 2024”.

Eric Maxim Choupo-Moting deklaroi:
Jam shumë i lumtur që qëndroj më gjatë dhe vazhdoj të argëtohem shumë me klubin. Ndihem shumë rehat këtu, edhe familja ime ndihet rehat në Mynih, që është një pikë shumë e rëndësishme për mua. Sigurisht që jam gjithashtu i lumtur që mund ta ndihmoj ekipin kaq mirë. Shkoj shumë mirë me djemtë, po punojmë shumë për të arritur qëllimet tona. Konkurrenca është e ashpër, por nëse dëshiron të jesh ndër më të mirët, kjo është pjesë e saj. Kjo është mënyra e vetme për të fituar shumë tituj dhe ne kemi ende shumë për të bërë. Paketa e përgjithshme në FC Bayern është e drejtë. Nuk ka asnjë arsye për të ndryshuar asgjë.”

Choupo-Moting kaloi nga Paris Saint-Germain në FC Bayern në tetor 2020. Që atëherë ai ka luajtur 82 ndeshje për kampionët rekord gjermanë, duke shënuar 33 gola. Deri më sot, sulmuesi ka fituar dy herë kampionatin gjerman dhe Superkupën e DFL (2021, 2022) me fanellën e FCB-së dhe gjithashtu ka festuar titullin në Kupën e Botës për Klube FIFA 2020 me Bayernin.