RFEF dëshiron të falënderojë Luis Enrique dhe të gjithë stafin e tij stërvitor në krye të kombëtares absolute në vitet e fundit.

Drejtimi sportiv i RFEF-it i ka transferuar presidentit një raport në të cilin përcaktohet se duhet të nisë një projekt i ri për ekipin spanjoll të futbollit, me synimin për të vazhduar me rritjen e arritur në vitet e fundit falë punës së kryer nga Luis. Enrique dhe bashkëpunëtorët e tyre.  Vendimin ia kanë transmetuar trajnerit si presidenti Luis Rubiales ashtu edhe drejtori sportiv José Francisco Molina.

Trajneri asturian arriti t’i japë një shtysë të re kombëtares që nga ardhja e tij, në vitin 2018, përmes një rinovimi të thellë që ka konsoliduar një ndryshim brezash në ekip dhe në futbollin spanjoll.

Luis Enrique u kualifikua në dy Final Four të Ligës së Kombeve të UEFA-s, nga tre që luajti si trajner;  dhe arriti në gjysmëfinalen e Euro 2020 me vulën e tij dhe me një stil të përcaktuar.  Ai zgjodhi talentin e ri dhe ka mbjellë shpresë për të ardhmen e skuadrës spanjolle.

RFEF i uron me energji Luis Enrique-s dhe ekipit të tij fat më të mirë në projektet e tyre të ardhshme profesionale.  Trajneri fiton dashurinë dhe admirimin e bashkëpunëtorëve të tij në kombëtare dhe të gjithë Federatës, e cila do të jetë gjithmonë shtëpia e tij.