Anësori sulmues Cengiz Ünder (1997), futbollisti i kombëtares turke u transferua te Fenerbahçe nga Olimpik Marseja për 15 milionë euro.

Ai nënshkroi një kontratë deri në 30 qershor 2027 dhe do të mbajë fanellën me numrin 20.

Duke bërë një deklaratë për FB TV, futbollisti 26-vjeçar u shpreh shumë i lumtur dhe krenar dhe tha:

“Jam shumë i emocionuar që do të dal para tifozëve tanë. Gjithmonë ka pasur një ambient ndryshe. Shpresoj që gjithçka të jetë e madhe. Jam shumë i emocionuar për këtë. Dua të shkoj në fushë sa më shpejt të jetë e mundur.  E shoh veten gjithmonë gati. Një nga synimet e mia më të mëdha, sigurisht, është të bëhem kampion. Besoj se do t’ia arrijmë Ne kemi një skuadër të mirë. Besoj se do ta çojmë deri në fund.Përvoja evropiane për mua ishte shumë e ndryshme. Shkoi shumë mirë. Gjithmonë kam dashur të përfaqësoj vendin tim në Evropë. Tani jam në Turqi, jam në Fenerbahçe. Ndihem shumë mirë. Jam gjithmonë një lojtar me vetëbesim. Po mundohem të bëj më të mirën. E di që mund ta tregoj në mënyrën më të mirë. Falenderoj gjithashtu Presidentin tonë, menaxherët tanë, mësuesin tonë İsmail dhe komitetin teknik për besimin e tyre tek unë. ”