Fredrik Bjørkan (1998) do të luajë për Feyenoord këtë sezon.  Mbrojtësi i majtë norvegjez vjen në huazim nga Hertha BSC.  Një opsion për blerje është gjithashtu i përfshirë në marrëveshje.

Fredrik, i cili ishte spektator në De Kuip gjatë ndeshjes së Eredivisie Feyenoord – FC Emmen, mezi pret minutat e tij të para të lojës për Feyenoord.

Para mbërritjes sime, fola me Marcus Pedersen dhe Fredrik Aursnes për Feyenoord dhe ata treguan vetëm histori të ngrohta dhe pozitive për klubin, stadiumin dhe tifozët.  Atmosfera e mrekullueshme ishte e prekshme të shtunën e kaluar dhe shpresoj ta përjetoj së shpejti këtë në fushë.  Ndihem gati për të luajtur dhe për të kontribuar në këtë ekip”.

Bjørkan bëri debutimin e tij në ekipin e parë të Bodø/Glimt në prill 2016, pasi kishte përfunduar edhe akademinë e të rinjve atje.  Ai luajti 136 ndeshje zyrtare për klubin norvegjez Eliteserie dhe fitoi titullin e ligës norvegjeze në 2020 dhe 2021.  Bjørkan u zhvillua në qytetin e tij në një mbrojtës të majtë modern me një lëvizje të madhe përpara, që do të thotë se ai gjithashtu mund të jetë i vlefshëm në lojën e sulmit përveç mbrojtjes.

Në fillim të këtij viti kalendarik, ai u largua nga vendlindja për një aventurë të huaj te Hertha BSC, për të cilën luajti dhjetë ndeshje zyrtare në gjysmë sezoni.  Fredrik Bjørkan, babai i të cilit Aasmund ishte gjithashtu një futbollist profesionist, bëri debutimin e tij për Norvegjinë në vitin 2021 dhe ka luajtur gjashtë ndeshje ndërkombëtare deri më tani.

Te Feyenoord, Bjørkan do të luajë me numrin 5.