Quinten Timber (2001) është sërish pjesë e familjes Feyenoord. Mesfushori holandez i cili u lejua ta quante Varkenoord shtëpinë e tij të dytë për shtatë vjet, vjen nga FC Utrecht  për 8.5 milionë euro dhe ka nënshkruar një kontratë në De Kuip deri në 30 qershor 2026.

 “Sigurisht që ndihem injohur të kthehem këtu,”Kur shkova me makinë në De Kuip, m’u duk sikur po kthehesha në shtëpi. Feyenoord bëri më të mirën për të më rikthyer dhe unë jam i kënaqur me këtë. Të jesh në gjendje të qëndrosh këtu përsëri tetë vjet pasi u largova, në këtë stadium ku tifozët transferojnë energjinë e tyre te ekipi, është fantastike. Jam në formë dhe mezi pres të stërvitem nesër.” , thotë Timber.

Mesfushori  qëndros që luan me këmbën e djathtë e filloi karrierën e tij në vendlindjen e tij Utrecht në DVSU, por tashmë ishte skautuar nga Feyenoord në moshën shtatë vjeçare. Midis 2008 dhe 2014, Timber ishte aktiv në Varkenoord për shtatë sezone për ekipe të ndryshme të të rinjve dhe luajti së bashku me Lutsharel Geertruida dhe Orkun Kökcü, ndër të tjera, të cilët tani i takon si shokë skuadre në Feyenoord 1.

Timber depërtoi në FC Utrecht sezonin e kaluar, pasi kishte qenë aktiv në akademinë e të rinjve të Ajax për disa vite më parë. Në sezonin e tij të parë në Eredivisie, Timber ishte një lojtar bazë për pothuajse të gjitha ndeshjet për Domstedelingen, në të cilat ai la përshtypjen e nevojshme me stilin e tij energjik dhe vendimtar të lojës.