ACF Fiorentina njofton se ka fituar, në huazim njëvjeçar për 500 mijë euro me të drejtën e blerjes për 7.5 milionë euro të drejtat e shfaqjeve sportive të futbollistit Pierluigi Gollini (1995) nga Atalanta BC.

Portieri, i lindur në Bolonjë18 mars 1995, me një të kaluar në sektorin e të rinjve të klubit vjollcë, veshi mes profesionistëve fanellat e Hellas Verona, Aston Villa, Atalanta dhe Tottenham.

Futbollisti i ri viola ka edhe 1 prezencë edhe me kombëtaren italiane.