Fiorentina më në fund konfirmoi nënshkrimin e sulmuesit Lucas Beltrán (2001). River Plate do të marrë një tarifë të madhe 25 milionë euro plus bonuse për shërbimet e tij, me 22-vjeçarin që ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2028 me pagë 1.8 milionë euro në vit.

Si një bonus shtesë, prejardhja e tij italiane do të thotë se ai nuk do të zërë një vend jashtë BE-së në listë.

Beltrán shënoi 12 gola dhe 3 asistime për los Millonarios vitin e kaluar (një gol ose asist çdo 91 minuta) dhe ka 3 dhe 1 në Copa Libertadores këtë vit. Pas vitesh duke punuar në radhët e të rinjve (ai bëri një debutim për të moshuarit në moshën 17-vjeçare) dhe një huazimi 2-vjeçar në Atletico Colón, ai duket gati për hapin tjetër.

Ndërsa ai nuk është i gjatë (176 cm), ai përdor forcën e tij të jashtëzakonshme të poshtme të trupit për efekt të mirë, duke kërcyer nga mbrojtësit dhe duke ndryshuar shpejt drejtimin me një qendër të ulët graviteti. Ai është mjaft i shpejtë për të shqetësuar kundërshtarët prapa, por shkëlqen në marrjen e një topi në këmbë, duke rrotulluar njeriun e tij dhe duke ecur përpara. Në kuti, ai është i zgjuar me lëvizjen e tij, duke goditur me thikë përpara shënuesit të tij për të arritur kryqe dhe duke përfunduar me secilën këmbë.

Ai nuk është një lojtar i përsosur, natyrisht, dhe përshtatja e tij në Serinë A mund të marrë pak kohë. Në fund të fundit, ne po flasim për një 22-vjeçar që largohet për herë të parë nga shtëpia dhe në një vend tjetër (dhe kontinent) me një gjuhë të re. Përveç turbulencës natyrore të vendosjes, ai duket shumë më mirë në kundërvënie sesa kundër një mbrojtjeje të thellë; mund t’i duhet pak kohë për të mësuar lëvizjet e sakta për t’i krijuar hapësirë ​​vetes kundër skuadrave që grumbullojnë 9 trupa në zonën e penalltisë.

Megjithatë, është e vështirë të mos jesh optimist për Beltrán. Ai ka të gjithë treguesit atletikë dhe statistikorë të një sulmuesi të mirë dhe, me M’Bala Nzola dhe Luka Jović në grup, Vincenzo Italiano nuk do t’i kërkojë atij të bëjë shumë shpejt. Në vend të kësaj, ne duhet të shpresojmë që El Vikingo (tashmë në listën e ngushtë të pseudonimeve më të mira të Serisë A) të përqendrohet në vendosjen e këmbëve të tij nën të, ndërsa tifozët fokusohen në afat të gjatë dhe jo në atë të shkurtër.