Fiorentina ka njoftuar zyrtarisht ardhjen e sulmuesit brazilian Arthur Cabral (1998) nga FC Basel.

Klubi italian njoftoi ardhjen e Cabral në faqen e tyre në Twitter më herët sot, dhe ai pritet të bëjë debutimin e tij për klubin në ndeshjen e tyre të ardhshme në Serie A kundër Lazios më 5 shkurt.

Marrëveshja pritet t’i kushtojë Fiorentinës tarifën bazë për 14 milionë euro plus 2 milionë euro bonuse. Futbollisti ka nënshkruar një kontratë deri më 30 qershor 2026 me pagë 1.7 milionë euro në vit.

23-vjeçari Cabral ka qenë zjarr këtë sezon për FC Basel. Lojtari ka bërë 31 paraqitje në të gjitha garat, për një total prej 2540 minutash. Në këtë kohë ai ka shënuar 27 gola dhe ka dhënë 8 asiste.

Sulmuesi brazilian do të veshë fanellën me numrin 9.