Fiorentina njofton se ka regjistruar lojtarin Yerry Fernando Mina González (1994) si futbollist i lirë (parametër zero) me një kontratë deri në 30 qershor 2024.

Mina, i lindur në Guachené (Kolumbi)23 shtator 1994, veshi fanellat e Barcelonës dhe Evertonit në Evropë, një klub me të cilin luajti 86 ndeshje në Premier League, duke shënuar 7 gola.

Futbollisti 1.95 m i gjatë ka veshur edhe fanellën e kombëtares së Kolumbisë në 40 raste.