Nicolás De La Cruz (1997) ka kaluar te Flamengo nga River Plate për 14.5 milionë euro. Njoftimi i mesfushorit uruguaian, në aksion të përbashkët me Mercado Livre, sponsor i Rubro-Negro, është bërë nga klubi brazilian.

“Ne filluam të mbledhim skuadrën për sezonin e ardhshëm me një emër të madh që ishte pritur shumë nga tifozët tanë. Ne jemi të kënaqur me marrëveshjen dhe i urojmë De La Cruz çdo sukses në mbrojtjen e Mantelit të Shenjtë. Ai patjetër do të dashurohet me kombin Rubro-Negra”, – tha presidenti i Flamengos, Rodolfo Landim.

Ai gjithashtu ka festuar edhe partneritetin me Mercado Livre.
Ne gjithashtu dëshirojmë të falënderojmë sponsorin tonë, i cili bëri të gjithë logjistikën e dërgimit të fanellës dhe është ende pranë nesh në një tjetër arritje”, – tha presidenti.

De La Cruz nënshkroi kontratë me Flamengon deri në 30 qershor 2028 dhe është përforcimi i parë kuqezi për sezonin 2024 ku do të mbajë fanellën me numrin 12.

Mesfushori 26-vjeçar spikati në futbollin e Amerikës së Jugut me fanellën e River Plate, ku mbërriti në vitin 2017. I zbuluar nga Liverpool FC, nga Uruguai, De La Cruz ka qenë një prani e vazhdueshme në skuadrat kombëtare të vendit të tij, duke përfshirë konkurrimin në Kupën e Botës Katar 2022, së bashku me bashkatdhetarin e tij – dhe tani bashkëlojtarin – Giorgian De Arrascaeta.

Ai gjithashtu ka 25 ndeshje me fanellën e të rriturve të Uruguajit dhe ka shënuar 5 gola.

Fleta e të dhënave

Emri: Diego Nicolás De La Cruz Arcosa

Data e lindjes: 06/01/1997 (26 vjeç)

Kombësia: Uruguai

Pozicioni: Mesfushor

Titujt e karrierës: River Plate – Copa Argentina (2017 dhe 2019), Supercopa Argentina (2017 dhe 2019), Conmebol Libertadores (2018), Recopa Sul-Americana (2019), Campeonato Argentino (2021 dhe 2020 de Campoones) dhe Troones 2023). Kombëtarja e Uruguait – Amerika e Jugut U20 (2017).