Sulmuesi anësor japonez Ritsu Doan (1998) kalon në SC Freiburg nga klubi holandez PSV Eindhoven për një tarifë prej 8.5 milionë euro.

Ritsu Doan u transferua nga J-League japoneze në Eredivisie holandeze në 2017.  Së pari te FC Groningen, dy sezone më vonë në PSV Eindhoven.  Në sezonin 2020/21, Doan luajti si huazim për Arminia Bielefeld dhe shënoi pesë gola në 34 ndeshje të Bundesligës.  Sezonin e kaluar ai bëri 39 paraqitje për Eindhoven në ligë, kupë, Europa League dhe Conference League dhe shënoi 11 gola.

Ritsu Doan është i grumbullar i rregullt i përfaqësueses japoneze me të cilën ka 26 ndeshje dhe ka shëmuar 3 gola.  

Ritsu është teknikisht shumë i talentuar, mund të driblojë një me një dhe gjithashtu di të jetë një kërcënim për gol.Ai sjell mbulim të mirë hapësinore dhe energji në fushë. Ritsu tregoi në Bielefeld se ai mund të luajë gjerësisht në Bundesligë. Ne gjithashtu do të kemi nevojë për këtë nga ai.Është mirë që funksionoi akoma pas një viti vonesë.” , – deklaroi drejtori sportiv Klemens  Hartenbach.

Vetë Ritsu Doan deklaroi:

Bisedimet me drejtuesit e Freiburgut dhe trajnerin ishin intensive dhe bindëse.  Jam shumë i emocionuar për stadiumin e ri dhe mezi pres të luaj para tifozëve me fanellën e SC.  Jam i lumtur për rikthimin tim në Bundesligë dhe mendoj se Freiburg është vendi i duhur për t’u bërë edhe më mirë personalisht dhe me ekipin.”