Klubi i Championshipit, Fulham ka nënshkruar me sulmuesin brazilian Rodrigo Muniz (2001) nga skuadra braziliane e Serie A Flamengo për një tarifë prej 8 milionë euro.

Braziliani 20-vjeçar ka firmosur një kontratë pesëvjeçare, dhe bardhezinjtë kanë mundësinë të zgjasin marrëveshjen me 12 muaj të tjerë.

Muniz bëhet nënshkrimi i tretë i klubit të Londrës perëndimore gjatë verës.

“Jam i kënaqur me këtë sfidë të re.  Unë gjithmonë kam ëndërruar të luaj në Evropë, në një ligë si Championship, dhe jam shumë i motivuar për të bërë një punë të madhe.

Fulham është një klub shumë i rëndësishëm në Angli me shumë histori.  Ata më paraqitën një propozim të shkëlqyer dhe një projekt karriere që ishte themelor në vendimin tim.

Fulham është një klub tradicional në Angli, mbi 140 vjeç, dhe kishte lojtarë të mëdhenj që e bënë karrierën e tyre në ekipe të ndryshme në mbarë botën.  Ka një strukturë të bujshme dhe një tifozeri pasionante.

Marco Silva është një trajner i madh, i ri dhe me potencial të madh.  Atij i pëlqen të punojë me sportistë të rinj, dhe unë e di që unë do të zhvillohem shumë me të çdo ditë, së bashku me shokët e mi të skuadrës.

Shpresoj të mësoj shumë nga ai, stafi i tij dhe shokët e mi të skuadrës gjithashtu.” , – deklaroi Muniz për faqen e klubit sapo firmosi kontratën e tij.

“Ai është një lojtar i ri emocionues me potencial të madh. Kishte një konkurrencë të fortë kundër klubeve të tjera që ishin të interesuar ta nënshkruanin atë në këtë sezon tranaferimesh, kështu që unë jam i kënaqur që ai po na bashkohet tani, ndërsa ne vazhdojmë të punojmë për të fituar promovimin këtë sezon.”, – tha nënkryetari Tony Khan për faqen e klubit.

Fulham, i cili ra nga Premier League sezonin e kaluar, është i pamposhtur në tre ndeshje të ligës në fillim të fushatës 2021-22 nën drejtimin e trajnerit të ri Marco Silva.