Arsenali është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Cédric Soares (1991) në huazim nga Arsenali.

Mbrojtësi i djathtë Soares, i cili ka punuar më parë me Marco Silva në Sporting Clube de Portugal, do të qëndrojë në Craven Cottage për pjesën e mbetur të sezonit 2022/23.

Me vetëm dy huazime vendase të lejuara në sezon, marrëveshja e Shane Duffy tani është bërë e përhershme – me ndihmën e Brighton & Hove Albion – për të lehtësuar këtë transferim, me Duffy që ndihmuan të nënshkruajë një kontratë afatshkurtër deri në verë.

Duke folur për FFCtv, Cédric tha:

Ndihem mirë.  Doja që kjo marrëveshje të ndodhte, kështu që ne të gjithë u shtymë në të njëjtin drejtim, dhe unë jam shumë i lumtur dhe i kënaqur që jam këtu. Unë dhe familja ime jemi vërtet të lumtur për këtë lëvizje.  Është një lëvizje e shkëlqyer dhe mezi pres të filloj.”

Tony Khan shtoi:

Jam i emocionuar të mirëpres Cédric Soares në Fulham në formë huazimi për pjesën e mbetur të sezonit. Cedric ka përvojë të madhe kundër konkurrencës më të mirë, në ndeshjet ndërkombëtare dhe në Premier League.  Jam i kënaqur që arritëm të arrijmë një marrëveshje me Arsenalin për ta sjellë atë në Fulham dhe jam i emocionuar që Cédric të lulëzojë nën drejtimin e shkëlqyer të Marco Silva! Ne jemi shumë të kënaqur me punën që kemi bërë në këtë dritare dhe presim me padurim pjesën tjetër të sezonit në vazhdim!”

I lindur në Gjermani, por i rritur në Portugali, Cédric iu bashkua grupit të të rinjve të Sportingut në një moshë të re, duke përparuar nëpër rangje për të bërë debutimin e tij për të moshuarit në Europa League si 19-vjeçar.

Ai për herë të parë shijoi futbollin e rregullt të të moshuarve në sezonin 2011/12 kur shkoi në huazim te Académica, duke luajtur 29 herë pasi ata shmangën rënien nga Primeira Liga dhe mundën klubin e tij mëmë Sporting në finalen e Taça de Portugal.

Më pas, Cédric u bë një shtyllë në skuadrën e Sportingut, duke siguruar dy kualifikime në Champions League në tre vitet e ardhshme, me sezonin e tij të fundit në klub duke luajtur nën tutelën e Silvës, kur ai përsëri fitoi Taça de Portugal.

Një lëvizje në Angli ndodhi në verën e vitit 2015 kur Southampton u thirr.  Në pesë sezone në St Mary’s, Cédric bëri 128 paraqitje, duke shënuar tre herë dhe duke asistuar 11.

Saints arritën në finalen e Carabao Cup në 2017, duke humbur 3-2 nga një gol i vonuar i Manchester United në Wembley, me Cédric që luante çdo minutë të asaj ndeshje dhe fitoren me dy ndeshje ndaj Liverpoolit në gjysmëfinale.

Koha e tij në Southampton gjithashtu shfaqi dy periudha huazimi, me Cédric që shënoi dy gola në katër paraqitje në Serie A ndërsa në Inter Milan – duke luajtur në nëntë ndeshje në të gjitha garat – përpara se të shkonte në Arsenal për gjysmën e dytë të sezonit 2019/20.

Cédric nuk u shfaq për Topçinjtë gjatë asaj kohe, por ai u kishte bërë mjaftueshëm përshtypje për ta bërë lëvizjen e përhershme.  Ai bëri debutimin e tij për klubin menjëherë pas kësaj, duke e shënuar atë me një gol në një fitore 4-0 ndaj Norwich City.

Duke shkuar në sezonin 2020/21, Cédric shënoi një nga goditjet nga pika të Arsenalit teksa mposhtën Liverpoolin me penallti në Community Shield dhe ai tregoi shkathtësinë e tij atë vit kur iu kërkua të luante në krahun e majtë për një sërë ndeshjesh.

Gjatë kohës së tij në Emirates Stadium, Cédric ka bërë 59 paraqitje.

Një ndërkombëtar portugez me 34 ndeshje, Cédric ishte një anëtar integral i skuadrës që fitoi Kampionatin Evropian 2016, duke luajtur çdo minutë të fazës së tyre eliminatore.