Klubi  i Premier Leagues, Fulham ka konfirmuar nënshkrimin e mesfushorit João Palhinha (1995) nga Sporting Clube de Portugal për një tarifë  prej 20 milionë eurosh.

26-vjeçari portugez ka rënë dakord për një marrëveshje pesëvjeçare, me një opsion të klubit për 12 muaj shtesë, duke e mbajtur atë në Craven Cottage të paktën deri në 30 qershor 2027.

Duke folur për FFCtv, Palhinha tha:

 “Jam shumë i lumtur që jam këtu. Është një mundësi e madhe për mua, për karrierën time, të luaj në atë që është për mendimin tim liga më e mirë në botë. Kam nënshkruar me një klub të madh. Klubi më donte, dhe unë zgjodha Klubin, ndaj u premtoj tifozëve se do të bëj më të mirën dhe shpresoj se mund të fitojmë shumë gjëra në këtë sezon.”

Tony Khan shtoi:

“João Palhinha ka shkëlqyer në Portugali duke luajtur futboll si për klubin ashtu edhe për kombëtaren. Ai ka qenë një nga objektivat tanë kryesorë në këtë dritare. Ndërsa kishte klube të tjera të njohura që synonin të siguronin nënshkrimin e tij, ne jemi të emocionuar që João zgjodhi të vinte këtu dhe që ai dëshiron të luajë për Fulham nën drejtimin e trajnerit tonë të madh Marco Silva, dhe ne besojmë se João do të jetë një shtesë e vlefshme për t’u forcuar. skuadra për të garuar këtë sezon në Premier League.

Një mesfushor mbrojtës imponues, Palhinha iu bashkua skuadrës së tij lokale Sporting një dekadë më parë. Pas një sërë paraqitjesh për ekipin B të klubit, atij iu dha një shije e parë e futbollit të lgë më të lartë në formë huazimi me Moreirense në 2015/16, duke bërë 29 paraqitje pasi ndihmoi në ruajtjen e statusit të tyre të ligës së parë.

Palhinha u dërgua në një veshje të ndryshme në Primeira Liga sezonin tjetër, duke bërë 13 paraqitje për Belenenses në gjysmën e parë të 2016/17 përpara se të kthehej në Sporting, ku ishte i rregullt në ekipin që përfundoi i treti.

Pasoi një kalim i fundit në huazim, pasi ai kaloi dy sezone me Bragën, duke grumbulluar 61 paraqitje dhe 5 gola ndërsa skuadra e tij e re përfundoi e katërta dhe e treta në Primeira Liga, ndërsa ata gjithashtu fituan Taça da Liga në sezonin e tij të dytë.

Futbollisti ishte atëherë një shtyllë në mesfushë pas kthimit te klubi i tij mëmë, duke i ndihmuar ata të fitonin titullin për herë të parë që nga viti 2002 në sezonin e tij të parë të kthimit.

Ai u emërua gjithashtu në Skuadrën e Vitit të Primeira Liga-s atë sezon dhe ndihmoi Sportingun për titullin Taça da Liga.

Ai gjithashtu provoi futbollin e Champions League për herë të parë sezonin e kaluar, duke ndihmuar Sporting të përparojë në fazën eliminatore dhe u largua nga skuadra e Lisbonës me 95 paraqitje dhe 7 gola në emër të tij.

Mjaft i ri në lojën ndërkombëtare, Palhinha-s iu dha debutimi i tij për të rriturit e Portugalisë në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës kundër Azerbajxhanit në mars 2021, por ai ka qenë i rregullt në skuadër që atëherë, duke luajtur 14 ndeshje  dhe duke shënuar 2 gola duke përfshirë dy paraqitje në Kampionati Evropian 2020.