Fulham është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e qendërmbrojtësit Calvin Bassey (1999) nga Ajax për një tarifë 22.5 milionë euro, që i nënshtrohet lejes ndërkombëtare, e cila pritet të merret në fillim të javës së ardhshme.

Futbollisti 23-vjeçar ka rënë dakord për një kontratë deri në 30 qershor 2027, me opsionin e Klubit për ta zgjatur edhe për 12 muaj të tjerë.

Bassey ka lindur në Itali, ai ka pasaportën e Nigerisë dhe të Anglisë, por ka zgjedhur të luajë për përfaqësuesen e Nigerisë.

Te Fulham ai do të veshë fanellën me numrin 3 këtë sezon.

Duke folur për FFCtv, Bassey tha:

Unë e di se sa i madh është klubi Fulham. Ata gjithmonë kanë lojtarë cilësorë, ata janë duke luajtur në Premier League, ligën më të mirë në botë, kështu që nuk më duhej të mendoja shumë për këtë.

Është gjithashtu një klub londinez, kështu që është gjithmonë një plus të shkosh në shtëpi! Jam i lumtur që gjithçka është bërë tani dhe mund të fokusohem vetëm te futbolli dhe të ndihmoj skuadrën të ndërtojë sezonin e kaluar, kur ata bënë mrekulli.”

Tony Khan shtoi:

Jam i emocionuar të mirëpres Calvin Bassey në Klubin e Futbollit Fulham!

Ai është një mbrojtës i ri dhe i gjithanshëm; një lojtar vendas që u zhvillua në akademinë e Leicester Cityt përpara se të vazhdonte të luante për Rangers dhe më pas për Ajax, si dhe për ekipin kombëtar të Nigerisë.

Calvin ka qenë një objektiv kryesor për ne, kështu që të gjithë jemi të kënaqur që ai është i përkushtuar për një afat të gjatë me Fulhamin dhe ne mezi presim ta shikojmë atë të përparojë. Forca Fulham!”

I lindur në Itali, Bassey u transferua në Londër në një moshë të re, përpara se të merrte një shije të parë të futbollit në akademi te Leicester City.

Një transferim te Rangers në verën e 2020-ës, e bëri karrierën e tij me të vërtetë ngritje, pasi ai shijoi dy vite shumë të begata në Glasgow.

Viti i parë i Bassey pa Rangers të fitojë Premiershipin Skocez me 25 pikë – një sezon në të cilin ata nuk pësuan asnjë humbje të vetme në ligë dhe pësuan vetëm 13 gola. 26 golat e tyre të pastra është një rekord skocez.

Pasi kishte operuar kryesisht si mbrojtës i majtë në sezonin e tij të parë, Bassey e ndau kohën e tij mes mesfushorit dhe mesfushorit në 2021/22, pasi Rangers filloi një tjetër sezon të shkëlqyer.

Përveç fitimit të Kupës së Skocisë, Gers arritën deri në finalen e UEFA Europa League, ku u mundën me penallti nga Eintracht Frankfurt.

Pavarësisht nga fundi zemërthyer i fushatës së tyre evropiane, Bassey fitoi shumë lavdërime për paraqitjen e tij në Final – e cila përfundoi 1-1 – pasi ritmi dhe forca e tij në prapavijë e bënë të vështirë për Frankfurt të krijonte shumë raste cilësore.

Paraqitjet e Bassey në një nga skenat më të mëdha tërhoqën natyrshëm vëmendjen, me Ajax-in që ndahet me 23 milionë euro fillestare për ta sjellë atë në Amsterdam – një shitje rekord klubi për Rangers.

Kryesisht duke vepruar si qendërmbrojtës gjatë kohës së tij në Holandë, Bassey bëri 39 paraqitje për klubin në të gjitha garat – duke përfshirë kampionimin e futbollit të Champions League për herë të parë – duke shënuar një herë dhe duke dhënë pesë asistime.

Një ndërkombëtar i Nigerisë, Bassey bëri debutimin e tij për Super Eagles në një kualifikues të Kupës së Botës vitin e kaluar dhe tani ka 10 paraqitje në emër të tij.